Последни вести

SpaceX ќе лансира употребена ракета

Компанијата SpaceX ќе направи историски чекор, лансирајќи половна ракета, пишува BBC. Ракетите традиционално се користат само еднаш, бидејќи одделни делови се распаѓаат кога носат сателити во орбитата. Но, SpaceX направи голем исчекор благодарение на ракетите Falcon, кои по мисијата се враќаат на Земјата. Компанијата сега подготви една таква половна ракета, ...

Повеќе »

Во Австралија откриена најголемата стапка на диносаурус во светот

Група палеонтолози од Универзитетот Квинсленд открија во северозападниот дел од Австралија, огромни траги на тревопсаниос заупропод, пренесува The Washington Post. Научниците до ова откритие дошле во крајбрежниот регион Џејмс Прајс Поинт. Должината на „стапката“ на диносаурусот изнесува 1,6 мети. Вкупно досега научниците успеале да регистрираат отпечатоци од 21 вид од ...

Повеќе »

Се’ за храна: Италијанска салата со домати и маслинки

Уште една гурманска салата за добар ручек или вечера! Овој пат ви презентираме рецепт за италијанска салата со домати, маслинки и моцарела, прелиена во сос од лимон, маслиново масло и оригано. Италијанска кујна е застапена ширум светот, а нејзините јадења се омилени на многумина. Покрај вкусните пици и тестенини, време ...

Повеќе »

Гитарскиот „Офицер“ Ерик Клептон ја ситни осмата деценија – наполни 72 години

Неповторливиот гитарист, кој е ставен на второто место на листата „100-те најголеми гитаристи на сите времиња“ „Ролинг Стоун“, Ерик Клептон, наполни 72 години. Тој е роден во 1945 година во Рипли, Велика Британија. Во својата долгогодишна кариера Ерик Клептон остава значајна трага во историјата на музиката, откако се смета за ...

Повеќе »

Како да спречите кавгата да ви ја расипе врската?

Несогласувањата често доведуваат до конфликти, без оглед на тоа колку сте вљубени. Сепак, постојат граници кога се работи за расправањето. А, ако не ги почитувате може да имаат кобни последици. Сè додека ги почитувате овие 8 правила и начини како да се расправате паметно, нема да и наштетите на врската: ...

Повеќе »

Се’ за храна: Дали правилно ја користите алуминиумската фолија?

Сигурно и вие во кујната имате алуминиумска фолија. Mожеби сте слушнале дека е штетна, па затоа е важно нејзиното правилно користење. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат за најдобра употреба на алуминумската фолија: Покријте ја тавата при крајот на печењето Алуминиумската фолија може многу да ви помогне при спремање ...

Повеќе »

Човекот кој пред 28 години го измислил интернетот, стравува од 3 работи во иднината

Таткото на “WWW” тврди дека софистицираното модерно огласување е ризик за демократијата. Губење на контрола над сопствените податоци. Ширење на лажни вести. Непостоење на регулација во врска со политичкото огласување… тоа се трите најголеми закани со кои интернетот денес се соочува, тврди креаторот на “веб”-от, Тим Барнерс-Ли. На 12. март ...

Повеќе »

Хотел се промовира кај брачни двојки со рефундирање на трошоците при развод

Брачните двојки коишто ќе се разведат во рок од една година по престојот во хотелот „Countryside“, ќе имаат барем една причина за радост, бидејќи хотелот ќе им ги надомести трошоците, објави шведска групација која сака со ваквата кампања да ги поттикне двојките да се посветат себеси пред да биде предоцна. ...

Повеќе »

Филипинец спасен по 56 денови на море

Филипински рибар е спасен во водите крај Папуа Нова Гвинеја откако плутал по морето 56 денови, но неговиот чичко не издржал, известуваат во саботата папуансите медиуми, пренесува AFP. Двајцата мажи испловиле од пристаништето Генерал Сантос, на југот од Филипини, во јануари, но бурата ги однела на отворено море каде што ...

Повеќе »

Прав пример за вистинска љубов

Кој вели дека не може да се сака искрено? Ако мислите дека не мора секогаш да значи дека се „вљубуваме“ од корист, видете ја оваа љубовна приказна. Ова е Алваро Алфонсо де Миранда Нето. Беше во брак со оваа жена. Нејзиното име е Цибела Дорса. Таа е бразилски Playboy модел. ...

Повеќе »

Колку време е потребно за да се заљубиме

Новите анализи кои беа спроведени од страна на Стефани Ортигуе од Универзитетот Сиракјуз, открива дека заљубувањето не само што го предизвикува чувството на еуфорија што го предизвикува кокаинот, туку и влијае на интелектуалните делови на мозокот. Според истражувачите, за да се вљубите е потребно само една петтина од секунда. Резултатите ...

Повеќе »

Прашање до сите жени – Зошто глумите оргазам !?

Оргазмот може да има различен размер. Ако таа е гласна како порно актерка, а вие не сте баш и некој Аполон во моментот јасно ви е дека станува збор за лажен оргазам. A, зошто има потреба од цела оваа драмска уметност во креветот? Зошто жените глумат оргазам? Нема емоции – ...

Повеќе »

Библијата од сателит

Група австралиски уметници наречени “The Glue Society” објавиле проект кој сигурно ќе биде контроверзен. Нивното дело се состои од сет дигитални фотографии кои пробуваат да престават како неколку најбитни моменти од Библијата би изгледале кога би биле видени преку сателит како Google Earth. Вие самите одлучете дали веродостојно се претставени.

Повеќе »

Колите и жените

Мажите најчесто се многу приврзани за своите коли. Верувале или не и колите може да ве научи на работи потребни за одржување на врската и девојката. Што е заедничко за колите и жените? – Никогаш не го земајте од пријателот. Добро го знаете минатото на автомобилот на пријателот, километражата и ...

Повеќе »

$500 за чорапи?

На социјалните мрежи во последно време се поактивни се “нечии” гаќи за 500еу, ние денес ќе ви презентираме чорапи од 500$. Фенси чорапи и хулахопки се повеќе од популарни оваа сезона благодарејќи на големите дизајнерски имиња како Прада и Живанши кои по своите писти пуштија фантастични нови модели. Њујорк Пост ...

Повеќе »
Close
Advertisment ad adsense adlogger