Последни вести

„А а а а многу добра песна“ нов хит на Ајтунс

Делото насловено „А а а а многу добра песна“ станува се’ попопуларно меѓу корисниците на Ајтунс, а она што го разликува од останатите е тоа што се работи за десет минути целосна тишина. Станува збор за замисла на Самир Мезрахи, која на овој начин сакал да го реши „проблемот“ што го ...

Повеќе »

На која возраст мозокот најдобро работи?!

Со помош на магнетна резонанца, научниците го анализирале мозокот на 359 луѓе, на возраст помеѓу 22 и 36 години. На овој начин ги дефинирале типичните мозочни врски за почеток на возрасното доба, но и оние кои се појавуваат кај луѓето кои се развиваат по подоцни години. Набљудувале и како се ...

Повеќе »

Соопштение на лекарска ординација стана хит на интернет

Еден лекар во Босна и Херцеговина на влезот на својата ординација објави соопштение, кое стана хит на социјалните мрежи во регионот. Имено, лекарот преку ова соопштение, насловено „Десет амбулантни заповеди“, на оригинален и духовит начин им се обраќа на пациентите поради нивниот некоретктен однос. „Десетте амбулантни заповеди“ гласат: 1. Во ...

Повеќе »

Најефикасен начин за будење без кафе

Ако се обидувате да ја решите утринската поспаност со помош на кафе, а сепак не успева баш, можеби би требало да размислите за други алтернативи кои ќе додадат свежина во вашиот работен ден. Всушност, не Ви треба кафе за целосно да се расоните. За почеток, доволна е светлината. Доколку немате ...

Повеќе »

Тренди фризура со подмладувачки ефект

По крајот на летото, фризерсите често советуваат да направите некоја промена во изгледот на својата коса. Некогаш мала, друг пат драстична, но секоја промена ќе внесе нова енергија во вашиот живот. Фризурата за која велат дека има подмладувачки ефект на изгледот, меѓудругото важи и за апсолутен тренд оваа есен. Би ...

Повеќе »

Старнавски повторно ќе нурка во пештерата Врело на Матка

Светски познатиот спелеолошки нуркач Кшиштоф Старнавски од Полска, заедно со тимот од домашни нуркачи од нуркачкиот клуб „Акватек“ и спелео-нуркачкиот клуб „Врело“ од Скопје, ќе се обиде да го урне минатогодишниот рекорд во длабочина во пештерата Врело на Матка. Минатата година Старнавски го урна рекордот на италијанскиот нуркач Луиџи Казати и успеа да се спушти ...

Повеќе »

„Форбс“ објави листа на најплатени актерки

  На прво место на листата со најплатени актерки според магазинот „Форбс“ е 28 годишната Ема Стоун, која во текот на изминатите 12 месеци заработила 26 милиони долари. Најголем дел од нив за улогата во оскаровскиот „Ла ла ленд“. Таа неодамна зборуваше за нееднаквоста на платите во Холивуд, тврдејќи дека ...

Повеќе »

Изберете ја совршената лепеза како моден додаток

Долго време освен моден додаток, лепезата била и статусен симбол, но денеска освен моден додаток е и омилен реквизит за разладување кај многу жени. Затоа, многу е извесно дека и ова лето, покрај шишето со вода, очилата за сонце и останатите реквизите во Вашата чанта, стои и лепезата. Доколку не ...

Повеќе »

Хелен Хант и Метју Карнахан раскинаа после 16 години врска

Актерката Хелен Хант и продуцентот и режисер Метју Карнахан ја прекинаа 16 години долгата врска. Двојката и претходно раскинуваше, но се чини овојпат е конечно. – Хелен неколку месеци живееше одвоено од Метју. Имаа трновита врска со многу подеми и падови. Останаа колку што можеа подолго заедно поради нивната ќерк ...

Повеќе »

Вежби за кои ви е потребен само пешкир (Видео)

Ако вежбате дома или пак имате во план да почнете да го правите тоа, веројатно сте во потрага по вежби кои би можеле да ги правите без купување на дополнителна опрема. Во видеото во прилог можете да погледнете како да изведувате токму такви вежби. Во случајов, потребна ви е единствено ...

Повеќе »

Необични трикови за подобро помнење

Еден необичен трик може да ви помогне повеќе да не ги заборавате чадорот, клучевите, и слични предмети кои често знаете да ги заборавите. За да не го заборавите чадорот на пример, експертите предлагаат во главата да создадете визија во која врвот на чадорот е заглавен во врата и поради тоа ...

Повеќе »

Едностави и ефектни начини за врзување на марама во коса

  Марамата во коса може да биде одличен моден додаток, но и модна „утка“, ако не знаете како да ја врзете или пак со што да ја комбинирате. На листата со совети би нагласиле: – марамата треба да биде помала, но не премала, за да може лесно да се врзе ...

Повеќе »

Синди Крафорд ги отвори вратите на својот раскошен дом (Видео)

Супер-моделот Синди Крафорд ги отвори вратите на својот раскошен дом во Малибу, специјално за модната библија „Вог“. Пред нивната екипа откри и детали за приватниот живот, но и за долгогодишната успешна кариера на модните писти. Крафорд во видеото за „Вог“ одговара на 73 куси прашања. Во еден дел од снимањето, ...

Повеќе »

Ангелите на Викторија ја креваат температурата во Колорадо

Деновиве е прилично врело во Аспен, Колорадо. За тоа да се случи допринесоа „ангелите на Викторија“, на чело со Кендис Свонпул, кои во овој американски град беа дел од едно големо снимање. На фотографиите кои го преплавија интернет просторот, доминираат убавите девојки во природа, со опрема за јавање на себе, ...

Повеќе »

Најпопуларната фризура за оваа есен не бара никакво одржување

Повеќе од 80 000 корисници на интернет, во текот на овој месец го пребарувале терминот „долга боб“ фризура (longbob), или скратено lob. Па според оваие резултати, но и според најавите од модните писти, токму оваа фризура ќе биде најактуелна во текот на претстојната есен. Популарноста ја стекна за рекордно брзо ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']
Close