ЗАБАВА – Page 20 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Неколку природни лекови против каснување на комарец кои ви се наоѓаат дома

Вашата кујна може да послужи и како аптека доколку по каснување од комарец имате силно чешање и се појави голем оток. Овие намирници вам можат да ви помогнат за да ги намалите тегобите: Лимон Овој цитрус има природни антиинфламаторни и анестетички својстваи многу е ефикасен у намалување на отокот по ...

Повеќе »

Галерија: Сладоледот како „инспирација“ за дизајн на костими за капење

Летото веќе „влезе“ на голема врата, па дамите се во потрага по што е можно поатрактивен костим за капење. Едноделни, двонеделни, шарени, еднобојни…модели има безброј, а меѓу нив се вбројуваат и оние со апликции со сладолед. Интересни и необични, вакви модели може да погледнете во галеријата во продолжение. Дали вие ...

Повеќе »

Осум најголеми заблуди на пушачите

Дури и тие кои се обидуваат да ги остават цигарите по своја волја, пушачите повторно почнуваат да пушат само затоа што не ги сфатиле заблудите кои им се наметнати преку филмовите, музиката, стереотипите и општеството, укажува Миленко Петронијевиќ, поранешен пушач, терапевт во Центарот за одвикнување од пушење Ален Кар. Основните ...

Повеќе »

Две панди пристигнаа од Кина во берлинската зоолошката градина

Транспортен авион пристигна денеска од Кина за Германија со две панди, кои ќе бидат сместени во зоолошката градина во Берлин – јави ДПА. Минг Минг и Џијао Квинг биле растени во одгледувачницата за панди во Чинду. Пандите отпатуваа од југозападниот кинески град со авион во посебни ќелии. За време на ...

Повеќе »

Бали и Ибица – најпопуларни дестинации за одмор ова лето

Бали и Ибица се најпопуларни дестинации за одмор оваа година, според податоците на TripAdvisor. Популарниот сајт ги подели дестинациите во две групи, поблиски и подалечни. Меѓу топ десет најпопуларни поблиски дестинации се: Ибица, Крит, Мајорка, Санторини, Кипар, Малта, Барселона, Бенидорм, Мадеира и Гран Канарија. Кога станува збор за најпопуларни поодалечени ...

Повеќе »

Дрога, бактерии, фекалии… Што сé има на парите?

Човечките суштества се всушност расадник на бактерии каде и да се појават. Ако има некој што е во заблуда дека парите се некако исклучок, веројатно е единствен. Ама изгледа е малку полошо отколку што претпоставувавме. Резултатите од научната студија на Универзитетот во Њујорк, објавена во април, покажуваат дека на парите (банкнотите особено) кои ...

Повеќе »

5 најубави базени со фантастичен панорамски поглед

Луксузните хотели се обидуваат на секаков начин да им удоволат на своите гости, а некои се вистински среќници да уживаат во прекрасните базени со панормаски погледи. Од базенот во Убуд, Бали, со неверојатен поглед на околната природа, до спектакуларниот базен во составот на Marina Bay Sands во Сингапур и прочуениот базен ...

Повеќе »

Како облеката да направи да изгледате послабо?

Облеката може да направи да изгледате подебело од што сте, но и послабо. Искористете ја истата за визуелно да си намалите по некој килограм. Како да го направите тоа? Избегнувајте набори на здолништата и панталоните Наборите ве прават подебели, па затоа носете рамни панталони, бидејќи истите ќе ви го скријат стомакот, ...

Повеќе »

Седум карактеристики на ментално силните луѓе

Ментално силните луѓе не се ништо поразлични од останатите, но тие имаат специфичен начин на размислување и сфаќање. Тие и во најтемните моменти знаат да најдат извор на светлина. Денес ви ги претставуваме седумте карактеристики на ментално силните луѓе, а вие проверете дали можеби тие карактеристики се својствени и за ...

Повеќе »

Сериозно паѓање на квалитетот на кафето и оттаму и дефицит на пазарот

Глобалното затоплување може да доведе до сериозно паѓање на квалитетот на кафето и оттаму и дефицит на пазарот, пишува CNN, повикувајќи се на истражување, објавени во списанието Nature. Специјалистите нагласуваат дека затоплувањето ќе доведе до побрзо созревање на зрната на кафето, што ќе го направи помалку мирисно. Во извештајот се ...

Повеќе »

Дубаи пробно воведува летечко такси (Видео)

Германската стартап компанија „Волокоптер“, во соработка со компанијата „Роад енд транспорт Ауторити“ од Дибаи наскоро ќе започне со тестирање на електричен мултикоптер со 18 ротори, кој ќе се користи како летечки такси во овој град, во Обединетите Арапски Емирати. Тестирањето на мултикоптерот ќе започне оваа есен, а според договорот, тестирањето ...

Повеќе »

Се’ за храна: Витамин Б12 – нутриент клучен за добро здравје

Како што самото име кажува, витаминот Б12 припаѓа во Б групата на витамини. Но, сепак е малку различен од нив. Овој витамин му е потребен на организмот во мали количини. Но ако имате недостаток на витамин Б12 тоа може да доведе до трајни штетни последици на мозокот и нервите. Карактеристични ...

Повеќе »

Ким и Канје најдоа сурогат мајка за трето дете, ќе платат 45.000 долари

Ким Кардашијан и Канје Вест биле подготвени за своето трето дете, а него на свет ќе им го донесе сурогат мајка. Имено, Ким не била во состојба да износи бременост заради т.н. „плацента ацерта“, состојба во која постелката сраснува со ѕидот на матката. Сурогат мајката ја нашле преку агенција и ...

Повеќе »

Најлудиот спинер на светот

Играчката со име „спинер“ по која полуде светот, зема уште поголем замав. Додека едни се скептични во врска со спинерите, други велат дека има терапевтско дејство, посебно кај децата кои важат за хиперактивни. Третите, се оние кои ја користат моменталната слава на производот за да презентираат луда идеја која е ...

Повеќе »

Дали е ова најбизарниот костим за капење кој некогаш сте го виделе?

Калифорниската компанија „Beloved Shirts“ предизвика бурни реакции по ласнирањето на едноделен костим за капење со ликот на американскиот Претседател,  Доналд Трамп како главен мотив во фокусот. Овој модел чини околу 50 долари, а за него не важи опцијата дека може да се замени со друг или пак да се врати. ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']