ЗАБАВА – Page 4 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Првaта дама на САД воодушевена од пандата Гу Гу

Покрај учеството во официјалниот протокол на нејзиниот сопруг Доналд Трамп, и фотосесијата на Кинескиот ѕид, Меланија Трамп, исто така, ја посети зоолошката градина во Пекинг, каде што беше шармирана од пандата Гу Гу. Меланија клекна и ја галеше шепата на пандата. „Колку е прекрасно да се запознае Гу Гу“, напиша ...

Повеќе »

Шон Мендес ги освои MTV наградите за најдобар изведувач и најдобра песна

Канадскиот пејач Шон Мендес на вчерашните Европски музички награди на Ем-ти-ви победи во категориите најдобар изведувач и најдобра песна. Ова се победниците на 24. доделување на наградите: – Најдобар изведувач: Шон Мендес – Најдобра песна: „There’s Nothing Holdin’ Me Back“ – Шон Мендес – Најдобро видео: „Humble“ – Кендрик Ламар ...

Повеќе »

Русите направиле борбено одело отпорно на експлозив и оган

Рускиот производител на тактичка опрема ЦНИИтомаш (Централен научно-истражувачки институт за прецизно машинство) неодамна го прикажа својот најнов производ – борбен комбенизон, кој во целост штити од експлозија и од оган. За таа прилика, каскадерката Викторија Колесникова, облечена во комбенизонот, прошета низ симулација на бојно поле, на кое експлодираа мини и ...

Повеќе »

Најбогатите во САД заедно имаат имот поголем од дури 160 милиони Американци

Бил Гејтс, Џеф Безос и Ворен Бафет, заедно располагаат со имот поголем од заштедата на дури 160 милиони Американци. Тројцата милијардери заедно имаат вкупно 248,5 милијарди долари, што ја надминува збирната вредност на имотите на околу 63 милиони американски домаќинства, се наведува во студијата Bilioner Bonanca, која ја изработи американскиот ...

Повеќе »

Џиновски ајкули нападнаа истраувачка подморница (видео)

Истражувачката подморница „Д блу планет 2“ следела леш од кит кој некое време плутал на површината на Атлантскиот Океан, кога наишла на група гладни ајкули. Кога научниците дошле на длабочина од 750 метри, каде што потонало телото на китот, затекнале огромни ајкули – Hexanchus griseus, кои може да пораснат и ...

Повеќе »

Најголемите американски градови некогаш и сега

Сите работи со тек на времето се менуваат, вклучувајќи ги и местата каде што живееме, а осврнувањето во минатото ни дава слика како сме го оформиле светот околу нас додека  годините поминувале. Еве како изгледале најголемите американски градови пред 100 години и како истите изгледаат сега: 1) Њујорк Сити, Њујорк ...

Повеќе »

Гвардиола ја сака ѕвездата на Реал – шеикот го одврзува кесето

Гвардиола потроши многу пари минатото лето, но главно работеше на засилување во одбраната, а сега има намера додатно да го засили офанзивниот дел од тимот, иако неговиот тим е меѓу најефикасните во Европа. Англиските медиуми пренесуваат дека најголема желба на каталонскиот стратег е ѕвездата на Реал Мадрид, Иско кој игра фантастично оваа ...

Повеќе »

5 чекори за среќен живот: Вежбајте благодарност!

Дали некогаш, на неколку минути, во тишина сте затвроиле очи и сте размислиле на што и кому сте најмногу благодарни во својот живот? Колку благодарноста е дел од вашето секојдневие? Ќе се изненадите колку еден едноставен и позитивен чин како што е благодарноста, може да промени многу нешта во сечиј ...

Повеќе »

Гитара на Принс продадена за 700.000 долари

Гитара на починатата поп-икона Принс, по долго и жестоко наддавање, е продадена за 700.000 долари, што е највисока цена платена кога било за гитара на покоен музичар. Првичната цена на прочуената сина гитара „Облак” беше проценета на 60.000. На истата аукција беше продадена и дијамантска ракавица на Мајкл Џексон за ...

Повеќе »

Турска компанија произведе кафе од маслинки

Турска компанија, која долго време се занимава со производство на производи од маслинки, ирзаботи кафе од маслинки и тоа без ферментација при ниска температура и со зачувување на полезните својства на плодот – јави СиЕнЕн Турк. Напитокот е богат со антиоксиданти и олеуропеjн – елемент што помага во обновување на ...

Повеќе »

Трик за убавина кој го користи Кејт Мидлтон, а може да си го дозволи секој

Кејт Мидлтон може да се пофали со исклучително убав ден и негувано лице. А нејзината лична козметичарка открила една од тајните на нејзината убавина која за чудо, е лесно достапна секому и не чини илјадници. Арабел Престон открила зошто меѓудругото лицето на Војвотката од Кембриџ изгледа толку беспрекорнo.Таа вели дека ...

Повеќе »

Невообичаени, но вистинити факти

Список од некои многу интересни факти кои толку многу се бизарни, што не изгледаат вистинити: Вијагра првобитно била наменета за срцеви проблеми  Современата употреба на Вијагра сосема случајно е откриена. Научниците бараа лек за опуштање на крвните садови. Сепак, пријавени се невообичаени несакани ефекти, што доведе до Вијграта денес да ...

Повеќе »

Прага ќе ги казнува по 400 евра туристите што ќе шетаат со пијалак в рака

Советниците во прашката општина Прага 1, која е главно туристичко јадро и срце на чешката престолнина, воведоа прохибиција за консумирање алкохол на отворено и одредија казна од дури 400 евра за оние што ќе шетаат со чаша пиво или отворено шише со алкохол в рака. Новата санкција е насочена првенствено ...

Повеќе »

Казна од 400 евра за конзумирање алкохол во центарот на Прага

Членовите на Советот на Општина Прага 1 воведоа забрана на пиење алкохолни пијалоци на целата општинска територија, а не само на одредени плоштади и улици како до сега. За држење чаша со пијалок или отворено шише в рака предвидена е казна од дури 400 евра, која се наплаќа на самото место. ...

Повеќе »

Смирете го детето кое плаче со само една реченица

Една сугестија која доаѓа од круговите на експерти на тема психологија деновиве е исклучително актуелна во интернет просторот. За неа се вели дека би можела во моментот да смири вознемирено дете, но и возрасен човек. Кога детето ќе почне да плаче од некоја причина – поради болка, разочарување, лутина или ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']