ЗАБАВА – Page 5 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Рецепт: Есенска штрудла со мак и тиква

Оваа штрудла би одговарала одлично на вашата трпеза во секое годишно време, но поради тиквата како една од главните состојки, го добива префиксот „есенска“. Не одзема многу време за подготовка, а резултатот е многу вкусен. Начин на подготовка 1. Испечете ја тиквата и изблендирајте ја за да добие смеса на ...

Повеќе »

Време е за фризер или сепак не?!

Доколку не можете да се решите да го посетите фризерот или пак не сте баш сигурни дали навистина дошло време за тоа или може да почекате уште малку пред да се збогувате со дел од должината, а ова особено важи за жените на кои редовно тешко им паѓа кратењето на ...

Повеќе »

ЧАСОВНИКОТ НА ПОЛ ЊУМАН ПРОДАДЕН ЗА 18 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Часовник ролекс на холивудскиот актер Пол Њуман е продаден на аукција во Њујорк за рекордни 18 милиони долари. Часовникот е продаден на анонимен купувач за 17.8 милиони долари, по 12 минутно телефонско наддавање. Првичната цела која се очекувала да биде постигната била 1 милион евра. Легендарниот актер кој почина во ...

Повеќе »

Tрикови на Анџелина Џоли за како до подолги нозе и супер половина

Анџелина Џоли беше фотографирана во Лос Анџелес како оди на промоција на нејзиниот нов филм „First They Killed My Father“. На проекцијата таа блесна во едноставна комбинација составена од црно здолниште и бела кошула, а аутфитот го надополни со неутрална боја потпетици кои визуено ги издолжија нејзините нозе. Џоли се ...

Повеќе »

Нов албум на Жељко Бебек

Легендарниот пејач Жељко Бебек денеска во Белград го промовираше својот нов албум „Ono nešto naše“, на ЦД и на плоча. Се работи за дискографски проект кој се најавува подолго време, а беше навестен со синглот „Prvak sveta“, промовиран на ЦМЦ фестивалот во Водици во 2015 година. На албумот се наоѓаат ...

Повеќе »

Платила 46 фунти за лет со празен авион

Карон Грив од Шкотска платила 46 фунти за авионски билет до Грција, а за возврат добила лет со празен авион од 189 седишта. Шкотланѓанката патувала од Глазгов до Крит преку авиокомпанијата „Џет 2“, а кога го резрвирала летот и’ рекле дека на него ќе има само уште два патника, но ...

Повеќе »

7 златни правила за среќен живот

Психотерапевтот, писател и колумнист и потпишувач на бројни публикации,  Андреј Курпатов, поставил 7 златни правила на животот кои би сакал да ги сподели со светот. 1. Никогаш не ја префрлајте одговорноста за она што ви се случува, на туѓ грб. Прифатете дека самите сте автори на сите свои неуспеси, но ...

Повеќе »

Есенски рецепти: Њоки од тиква

Тиквата е исклучително актуелна во есенскиот период, а комбинациите во кои може да ја додадете се многу на број. Во случајов, кулинарскиот предлог вели-њоки од тиква, кои се прават брзо и лесно, а вкусот е навистина интересен. Потребни состојки 500 грама печена тиква 1 јајце 150 грама брашно 50 грама ...

Повеќе »

Скопје пулсира во моден ритам по шеснаесетти пат

Шеснаесеттото издание на Моден Викенд Скопје донесе нова модна свежина на домашна сцена. Македонските дизајнери и гостите од странство до публиката ги доближија своите модни визии за претстојната сезона. Вчера се случи и вториот моден ден кој донесе пет модни ревии. Актуелната модна приказна ќе ја затвори модниот печат на ...

Повеќе »

На продажба „рецептот за среќен живот“ на Алберт Ајнштајн

Две куси белешки кои научникот, Алберт Ајнштајн му ги дал на хотелски курир во Јапонија во 1922 година, и кои ја содржат неговата тајна за среќен и успешен живот, утре ќе бидат понудени на аукција. Ајнштајн ги напишал пораките додека престојувал во хотелот „Империјал“ во Токио. Во еден момент требало ...

Повеќе »

Харингтон: Плачев додека го читав сценариото за последната епизода од „Игра на престолите“

Популарниот актер, Кит Харингтон изјави дека заплакал додека го читал сценариото за последната епизода од серијата „Игра на престолите“. Харингтон, кој го толкува ликот на Џон Сноу истакнал дека знае како ќе заврши популарната серија: „Плачев на крајот. Мора да имате обзир дека по осум години актерите се најзасегнати од серијата, ...

Повеќе »

Модната класика се враќа на голема врата

Неопходното парче облека кое нема намера да се симне од модниот трон е старата и добра ролка! Во студените денови, освен што додава на топлина, ролката го чува и добриот стил. Модните експерти велат дека токму ролката, некогаш може да ја „спаси“ целата модна комбинација. Прочитајте повеќе на: ММС.МК  

Повеќе »

Ченинг Тејтум ја раскина соработката со Вајнстин

Ченинг Тејтум ги прекинува своите бизнис односи со продукциската компанија „Вајнстин Ко.“ и со Харви Вајнстин, кој неколку познати глумици го обвинуваат за силување. Глумецот, кој е и продуцент на „Forgive Me, Leonard Peacock”, заедно со својот колега Рид Каролин соопштија дека ја прекинуваат работата на филмот под поткровителство на ...

Повеќе »

Болт ќе го отвори ГП на Америка

Атлетската суперѕвезда Јусеин Болт ќе има чест да го отвори формирачкиот круг на американското ГП во Остин, Тексас, прво откако спортот доби нови американски сопственици, „Либерти медија“. Болт, светскиот рекордер на 100 и 200 метри, им се приклучува на многу ѕвезди што ќе бидат присутни во Тексас овој викенд. Возачите ...

Повеќе »

Полицијата во британски Глостшир им го забранува уличниот фудбал на децата

Полицијата во британскиот округ Глостшир ги повика граѓаните да пријават доколку забележат деца како играат фудбал на улица. Властите таа одлука, ја објаснуваат така што „пријавувањето на шутирање топка на улица помага да се спречи однесувањето на децата коешто е во спротивност со друштвените конвенции”. Писмата беа испратени до локалните ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']