Заболените на Инфективна клиника се во стабилна состојба, се чекаат резултатите од обдукцијата – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Заболените на Инфективна клиника се во стабилна состојба, се чекаат резултатите од обдукцијата

Седум лица од гостиварското село Симница, кои од вчера се хоспитализирани на Инфективната клиника во Скопје, а за кои има сомневања дека се заболени од заразната болест од која вчера починале две лица, се во стабилна состојба.

 Телата на починатите татко и син се на обдукција и се чекаат резултатите за причината на нивмната смрт.

Министерот за здравство Арбен Таравари, кој е во САД, изјави дека анализи за причините за смртта се прават во Тирана, Приштина и во Скопје. Доколку се совпаднат резултатите, нема да се бараат дополнителни анализи во лаборатории на други земји.

Неофицијално, докторите на Инфективната клиника се сомневаат на хеморагична треска. Болеста се пренесува преку глодачи кои го заразуваат добитокот, а преку изметот се заразуваат и луѓето.

Заболените, како и починатите работеле во истото бачило во Симница.

Извор: МКД

Би те интересирало и

Tимоние: Немојте да се изгубите во беспотребни кавги

Франсцускиот амбасадор во Македонија, Кристија Тимоние  денеска од Штип  им порача на политичарите и пратениците ...

Патриотски протест во Скопје во пресрет на доаѓањето на Коѕијас

Да престанат преговорите со Грција за името и Македонија да влезе во меѓународните институции под ...