Забранет протест на опозицијата во Подгорица – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Забранет протест на опозицијата во Подгорица

104837644-56701

Црногорската полиција поради безбедносни причини не го дозволи утрешниот протест на опозицскиот Демократски фронт (ДФ) пред Парламентот во Подгорица. Опозицијата побарала дозвола од полицијата за мирен собир од 17 до 23 часот, но оттаму, сепак  го забраниле протестот.

– Собирот не може да се одржи на местото и во времето во кое е закажан, бидејќи не се исполнети законски услови –  се наведува во полициската одлука.

Полицијата проценува дека постои безбедносен ризик и оти може да се случат инциденти на собирот, што е најавен кога и прославата по повод една деценија од независноста на Црна Гора.

ДФ пак,  дека Владата првпат забранува собир на политичка партија и оти се работи за политички прогон. ДФ нов протест закажа на 26 мај, кога ќе биде одржана и првата седница на преодната Влада.

Би те интересирало и

Протест и контра протест во Солун за Македонија

„Македонија е Грција“ пишува на паното закачено од рано утрово над бината во центарот на ...

Ји: Македонија и Грција се пред вистинска шанса да го решат тнр.прашање за името

Соединетите Држави го поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на земјите од Западен Балкан во рамките ...