Заев: Откупот се одвива добро, да се стимулира побарувачката и да се стабилизира Тутунскиот Комбинат – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Заев: Откупот се одвива добро, да се стимулира побарувачката и да се стабилизира Тутунскиот Комбинат

Откупот на тутунот во земјава се одвива во најдбар ред и досега е постигната откупна цена од 209,5 денари за килограм а со субвенциите тоа би биле 269 денари или 4,40 евра за килограм – изјави при денешната посета на прилепскиот  Тутунски Комбинат, премиерот Зоран Заев. Потврди дека со измените во политиката на субвенционирање за следната реколта ќе има 3 нивоа на субвенции за тутунот.

Целата вест може да ја прочитате на ММС.МК

Би те интересирало и

Пуштена во употреба делницата Демир Капија – Смоквица

Граѓаните веќе може да сообраќаат на автопатската делница Демир Капија – Смоквица, која претставува последен ...

Првичен сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија

НБРМ го претстави на јавноста првичниот сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија, ...