Заев пристигна кај Иванов по мандат – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Заев пристигна кај Иванов по мандат

-Во Македонија следува мирен и брз трансфер на власта – изјави денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред да се сретне со Ѓорге Иванов во претседателската вила на Водно за да му ги даде потписите, кои беа услов за добивање мандат за формирање влада.

„Ова е историски ден за Република Македонија. Во рака држам 67 потписи од пратеници во Собранието, коишто гарантираат можност за формирање нова влада. Очекувам Иванов да го даде мандатот што е можно побрзи за да можат да почнат преговорите за формирање нова влада. Сакам да им порачам на граѓаните и на институциите дека во Македонија следува мирен и брз трансфер на власта“, изјави Заев пред состанокот со претседателот Иванов.

Би те интересирало и

Заев: македонските возачки дозволи ќе бидат признаени во Германија

Македонскиот премиер вели дека поради техничка пречка неделава не бил потпишан договорот за признавање на ...

Села и Гаши на средба во Тетово разговараа за окрупнување на Албанската опозиција

Иако поделени во фракции и крила, Албанските опозициони партии започнаа да соработуваат, чија крајна цел ...