Заедничка показна вежба на АРМ и Црвениот крст на Република Македонија

Заедничка показна вежба за животоспасувачи одржаа во петок Армијата на Република Македонија (АРМ) со Црвениот крст на Република Македонија(ЦК на РМ).

На вежбата која се реализира како дел од активностите за одбележување на 25 години од постоењето на АРМ се покажа високо ниво на координирани активности на припадниците на АРМ и волонтерите на Црвениот крст во спасување животи при замислена кризна ситуација.

Воедно ова беше завршен практичен тест на четиринеделната обука за животоспасувачи на припадници од единиците на АРМ и волонтери од Црвениот крст која се изведуваше во центарот за медицинска обука во воено-медицинскиот центар на АРМ.

Прикажаните постапки во замисленото сценарио при укажување прва помош на полесно и потешко повредени од експлозивна направа, сопирање крвавења, имобилизација на повредите, извлекување, тријажа и евакуација до повисоките здравствени установи во потполност ја оправдаа подготвеноста на учесниците во справување со вакви ситуации.

Превземено од: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Се очекува летово да се пушти во употреба новиот водовод во Тетово, кој се гради повеќе од една деценија

При крај е изградбата на филтер станицата од новиот тетовски водовод, кој според одговорните од ...

Најмладиот планинар во земјава Ване Бошев, викендов го освои Олимп

Најмладиот планинар во земјава Ване Бошев, викендов го освои Олимп.Првите чекори во планинарењето на Ване ...

Close