Заканата со затвор не ги плаши препородавачите на карти за Супер купот – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Заканата со затвор не ги плаши препородавачите на карти за Супер купот

И покрај предвидената законска казна до три години затвор, карите за Супер купот во Скопје, на 8 август и натаму се продават на црно. Цената на една карта што се нуди на социјалните мрежи достигна и до 1000 евра.

Редовната цена на овие карти беше од 15-50 евра. Со измените на Кривичниот законик, усвоени минатата недела во Собранието по барање на УЕФА, продажбата на карти на црно е кривично дело, за кое се оди во затвор. Но, и покрај високите казни, препродавачите многу не се загрижени, па картите на социјалните мрежи ги нудат со свое име и презиме. При тоа, на коментарите и прашањата на потенцијалните купувачи, продавачите на црно смируваат дека при велзот во арената „Филип Втори“, нема да се проверуваат имињата и презимињата на тие што ги купиле картите, туку само бар кодовите. Меѓутоа, УЕФА ги објасни правилата за влез, според кои, купениот билет може да го искористи само неговиот купувач. На влезот ќе треба да приложат и документ за идентификација.

Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед ќе играат на „Филип Втори арената“ на 8 август во борба за трофејот во Супер купот на Европа. Во Скопје ќе играт најтрофејните екипи во Шпанија и Англија, што го зголеми интересот за билетите.

Би те интересирало и

Раководството на МВР отворено за соработка со Независниот синдикат на полицијата

Раководството на МВР и натаму е отворено за соработка со претставниците на синдикатот бидејќи тоа ...

НСП: Само една третина од полицајците имаат нови чизми

МВР тапка во место и не презема ништо освен празни муабети да ги подобри условите ...