Последни вести

Нов и опасен вирус се шири низ социјалната мрежа Facebook

facebook-tablet

На социјалната мрежа Фејсбук се шири нов вирус кој ги вознемири корисниците. Во нивно име се објавуваат статуси во кои ги означуваат нивните пријатели, а со тоа продолжува да се шири вирусот. Контроверзните објави изгледаат како видео на вашиот пријател, а кога ќе кликнете на него, ве носи на сајтот ...

Повеќе »

Најдоброто од Твитер во последните 24 часа

o-TWITTER-facebook

Сите шо имате дозвола за оружје, знаете да јавате коњ и да фрлате ласо. Еве ви прилика https://t.co/fgcqNfVaWf — Цветко (@SkHornet) January 23, 2017 Многу е тажно кога едниот симпатија го имаш на инста, другот симпатија на фб, па селфито мораш да го постираш и таму и таму. 😢 — ...

Повеќе »

Охриѓанец со фичо ја насмеа Македонија

uyuyuyh8y5ht985i54jyio4j5yoi45jypo45jypo4jypo45y45y44-99820

Овој охриѓанец без разлика на количината на снег на патот храбро тргна само со лопата. Фотката која се појави на Фејсбук страната на Ѕидот на сообраќајниот срам сите ги насмеа од срце.

Повеќе »

Се’ за храна: Варено вино со портокал, јаболко и цимет

vareno-vino

Топлото варено вино е пијалакот кој ги симболизира ладните денови, зимата и снегот за кој што се најавува дека ќе заврне. Иако постојат многу различни рецепти кои деновиве се актуелни, овој пат ви претставуваме интересен рецепт за варено вино кое ќе ве воодушеви со својот прекрасен вкус. Често може да ...

Повеќе »

Снешко е новиот „вработен“ во холандската амбасада во Скопје

Холандска амбасада во Македонија

Амбасадата на Кралството Холандија во Скопје чистењето снег пред зградата го претвори во забава. Амбасадорот Ваутер Пломп и вработените во текот на вчерашниот ден, придржувајќи се до законската одредба да се исчисти пристапот до објектите, одлучиле насобраниот снег да го претворат во снешко, на кој му ставија капа и маица ...

Повеќе »

Кејт Хадсон во врска со Бред Пит?

Кејт Хадсон и Бред Пит

Откако сите се зачудија и потресоа околу разводот на Анџелина Џоли и Бред Пит, очигледно е дека познатите актер и актерка продолжиле со својот живот. Најпрвин започнаа шпекулациите дека Пит почнал да се забавува со Марион Котилар, но по сè изгледа дека тој тајно се забавува со друга негова колешка. Вистината ...

Повеќе »

Никогаш не бил во Македонија, а македонски јазик научи течно за 8 недели

ekspert-za-jazici

Мојсеј Монвил Мекормак е Американец од Акрон, Охајо, кој има дарба за учење јазици што го прави експерт за странски јазици. Тоа го докажува и со совладувањето на македонскиот јазик, кој научил течно да го говори за само осум недели, а никогаш не бил во Македонија. Помош имал само од ...

Повеќе »

Американска фирма се извини за чизми со свастика, кои ги разграбаа неонацистите

cizma-02-ј

На официјалната интернет страница на компанијата се соопштува дека целата пратка била повлечена од продажба, а челниците на компанијата „искрено се извинуваат на клиентите и на оние кои биле навредени од шарата на ѓонот“, пренесува британскиот весник The Sun. Според претставникот на компанијата, шарата била погрешно отпечатена во кинеска фабрика. ...

Повеќе »

Ловец од Дунав извлече лисица во коцка мраз

lisica-mraz

Германски ловец останал изненаден кога од Дунав извлекол лисица во коцка мраз. Несреќното животно паднало во реката на 9 јануари, а еден локален жител од Фридинген по четири дена ја извлекол од замрзната река, пишува Evening Standard. Ловецот рекол дека не е невообичаено животните во текот на зимата да пропаднат ...

Повеќе »

Снимен реткиот морски змеј (видео)

ruby-seadragon

Истражувачите успеале неодамна да го снимат новиот претставник на семејството на иглести риби – виолетовиот морски змеј. Овој нов вид првпат беше откриен во 2015 година, но тогаш истражувачите дојдоа до заклучокот врз експонат од австралиски музеј. Тогаш научниците ја дешифрираа ДНК земена од примероците најдени од 1919 до 2997 ...

Повеќе »

Пропадна кинескиот проект за автобусот на иднината

avtobus_

Минатото лето Кина го најави концептот на „подигнат“ автобус, што требаше да биде решение за огромните сообраќајни гужви во големите градови. Само неколку месеци подоцна соопштено е дека овој проект е напуштен. Автобусот наречен “TEB-1” е плод на идејата според која неговата конструкција дозволува креирање на „тунел“ под подот на ...

Повеќе »

Како за миг да ги одмрзнете замрзнатите чешми во домот

mraz

Ниските температури кои ја погодија и Македонија предизвикаа низа на проблеми во сите домови. Еден од основните проблеми во зимскиот период е замрзнувањето на чешмите и цевките за вода. Ако и вие мака мачите со тоа погледнете го видеото во продолжение и веднаш почнете со акција.

Повеќе »

Холандските возови возат само на ветар

voz-holandija

Директорот на холандските железници се врза за ветерница и заврте круг со неа за да прослави што нивните електрични возови почнаа да возат на чиста енергија, односно, 100 отсто од возовите во Холандија, една година пред планираното возат на ветар. Како што пренесоа светските медиуми, околу 600.000 Холанѓани секојдневно ги ...

Повеќе »

Во Македонија со дипломи за високо образование, во странство работници за се’ и сешто

mladi

Долг е списокот на причини на младите тетовчани зошто би заминале надвор од Македонија па барем и на три месеци „гастербајтерствo“ во некоја од европските или прекуокеанските земји. Уште поголем е бројот на млади лица кои под покровот на привремена работа заминуваат за да останат и да го живеат американскиот ...

Повеќе »

Google во тајност „ја ослободи“ вештачката интелигенција AlphaGo

vestacka-inteligencija

Програмерите на компанијата Google признаваат дека таинствениот „мајстор“ во древната кинеска играта Го, кој последните неколку седмици ги победи стотиците најдобри играчи во онлајн игрите, всушност е вештачката интелигенција AlphaGo, пишува во понеделникот агенцискиот оддел на списанието Nature. „Јас лично мислам дека тоа е одлично, дека луѓето одиграа цела серија ...

Повеќе »
Close