Последни вести

На која возраст мозокот најдобро работи?!

Со помош на магнетна резонанца, научниците го анализирале мозокот на 359 луѓе, на возраст помеѓу 22 и 36 години. На овој начин ги дефинирале типичните мозочни врски за почеток на возрасното доба, но и оние кои се појавуваат кај луѓето кои се развиваат по подоцни години. Набљудувале и како се ...

Повеќе »

Старнавски повторно ќе нурка во пештерата Врело на Матка

Светски познатиот спелеолошки нуркач Кшиштоф Старнавски од Полска, заедно со тимот од домашни нуркачи од нуркачкиот клуб „Акватек“ и спелео-нуркачкиот клуб „Врело“ од Скопје, ќе се обиде да го урне минатогодишниот рекорд во длабочина во пештерата Врело на Матка. Минатата година Старнавски го урна рекордот на италијанскиот нуркач Луиџи Казати и успеа да се спушти ...

Повеќе »

Необични трикови за подобро помнење

Еден необичен трик може да ви помогне повеќе да не ги заборавате чадорот, клучевите, и слични предмети кои често знаете да ги заборавите. За да не го заборавите чадорот на пример, експертите предлагаат во главата да создадете визија во која врвот на чадорот е заглавен во врата и поради тоа ...

Повеќе »

Што прво се забележува на лицето на потенцијалниот партнер?

Последните истражувања велат дека и мажите и жените ги оценуваат очите како најважен дел на лицето на својот потенцијален партнер или партнерка. Но, резултатите покажале дека не е на одмет ни кога потенцијалниот или потенцијалната има полна уста и бујна коса. Делот на лицето кој најмалку, или пак последен се ...

Повеќе »

Речиси е до самиот крај: Романец со пливање по Дунав ќе ја обиколи Европа

Романецот Аврам Јанку, кој веќе 48 дена плива по Дунав, од планината Шварцвалд, со желба за 60 дена да го преплива целиот тек на реката до местотo каде што се слева во Црното Море, денеска стигна во Нови Сад. Во оваа авантура се впуштил на 20 јуни кога влегол во ...

Повеќе »

„Збеснале“ затоа што палачинките не им биле доволно благи

Полицијата во францускиот крајбрежен град Трегастел била принидена да се справува со двајца лути гости на едно локалното кафуле, кои не биле задоволни со количеството шеќер во палачинките што ги конзумирале. Иако го изеле нарачаниот десерт и ја платиле сметката, двете млади жени почнале да им се закануваат на вработените ...

Повеќе »

Јапонија прави суперкомпјутер

  Јапонија го прави најбрзиот суперкомпјутер на светот, со што се надева дека земјата ќе прерасне во глобално место за истражување на вештачката интелигенција. За овој проект ќе бидат вложени 173 милиони долари. AI Bridging Cloud Infrastructure (ABCI) нема да има екран, ќе наликува на стандардните компјутери, само ќе биде ...

Повеќе »

„Гугл“ со итни пораки ќе ги предупредува корисниците за катастрофи

„Гугл“ планира да воведе нов систем со кој би ги предупредувал корисниците на катастрофи, терористички напади и разни други кризи на кои би можеле да бидат изложени. „Ако корисниците побараат локација или некој настан на кој има кризна ситуација, на самиот врв на пронајдените резултати од пребарувањето ќе им се ...

Повеќе »

Фејсбук го прекина експериментот со вештачка интелигенција – нештата заминаа во погрешен правец

Фејсбук ненадејно го прекина експериментот во кој беа вклучени две вештачки интелигенции кои меѓусебно разменуваа податоци. Имено, вештачките интелигенции почнале да комуницираат на јазик кој само тие го разбирале, односно тимот кој ја следел нивната комуникација и постојано ги држел под надзор не ги сфаќал нивните измени во англискиот јазик. ...

Повеќе »

Најубавата улица на светот

Rua de е улица во Порто Алегре, најголем град во Бразил и главен град на државата Rio Grande do Sul. Заградена од двете страни со високи листопадни дрвја, кои прават долг зелен тунел меѓу високите сиви згради. Оваа улица е позната како најубава улица во светот која има и корисна ...

Повеќе »

7 чекори за продуктивна работна недела

Претрупаната работна недела може да биде стресна, посебно ако чувствувате дека ништо не сте направиле, а списокот на работни обврски нема крај. Спасете ги своите нерви и организирајте се! Во само 7 чекори можете да ја организирате оваа недела на попродуктивен начин од секоја претходна. 1. Направете список на обврски ...

Повеќе »

Запознајте ја најхрабрата манекенка која јавно и провокативно се бори со ракот

Минатата година на манекенката и е дијагноза за рак на јајниците. Во процесот на лечење ја изгубила целата коса, но била решена дека ќе продолжи да се занимава со манекенство. Овој облик на рак обично се дијагностицира кај жените во менопауза, но Ели има само 25 години. „Толку пати ми ...

Повеќе »

Астронаут објави неверојатна снимка од Земјата (Видео)

Џек Фишер, астронаут на НАСА, сподели видео од Земјата снимена од Меѓународната вселенска станица. Фишер го сподели видеото на „Твитер“, а го снимал регионот од Сан Диего до Денвер. „Од Сан Диего до Денвер, навечер… од вселената. Секогаш се чудам колку бргу кружиме над Земјата, но секако дека ми се ...

Повеќе »

“Game of Thrones” ги надмина “Pornhub” во популарност

“PornHub” објави дека во неделата, посетеноста им паднала за 4,5%. Новата сезона на серијата “Game of Thrones” (/Игра на Тронови) станала толку популарна што поради неа луѓето го “забаталија” гледањето на порнографија. Премиерата на првата епизода на новата сезона ја гледале 16,1 милиони луѓе, па посетата на “PornHub” опаднала значително. ...

Повеќе »

Кучињата препознаваат неправда

Можеби луѓето се веќе навикнати да живеат во свет каде владее нееднаквост, како и останатите примати, но тоа не значи дека не препознаваат неправда. Но и волците и кучињата можат да го препознаат тоа. На пример кучето ќе одбие да учествува во игра доколку неговиот противник е оној кој постојано ...

Повеќе »
Close