Последни вести

Кратка дремка за време на работа може да ја зголеми продуктивноста

AG82BJ Woman asleep at computer

Вака сметаат неколку научници од Универзитетот Мичиген. Ваквите паузи кои вклучуваат и спиење се поврзани со ублажување фрустрации, избегнување импулсивно однесување и зголемување на сигурноста на работното место. Истражувачите додаваат дека позитивниот ефект на кусиот сон на работното место бил најизразен кај лица на кои поради недостиг на ноќен одмор ...

Повеќе »

Над 400 000 Белгијци се платени за да одат на работа со велосипед

cycle-to-work-compressor

Повеќе од 400 000 Белгијци добиваат надомест за користење на нивните велосипеди за да дојдат до работа. Севкупно, околу 93 милиони евра се платени. Овој надомест го плаќаат нивните компании, кои потоа тие пари ги одбиваат од данокот што треба да го платат. Вработените, пак, може да одбијат купување и одржување ...

Повеќе »

Печалбарите ги чекаат потезите на новата власт

dejan-2

Економијата, политичката состојба во државата, национализмот, поделбата по етничка основа – ова се само дел од причините поради кои младите битолчани во последните години масовно се иселуваат во странство во потрага по работа и достоинствен живот.  Иселените се оптимисти дека целокупната општествена слика во државата брзо ќе се надмине.  Носталгијата ...

Повеќе »

Македонија има млад Нобеловец, државата не слушнала за него

naslovna-storija-snezhana

Ретко кој во во земјава знае дека Македонија има Млад нобеловец. Тоа е тетовецот, Игор Томевски. Наградата ја добива за достигнувања од областа на  филмот и театарот. Во моментов не живее во Македонија, студира во Њујорк. Дали ќе се врати во земјата од која нема никаква поддршка, или ќе остане ...

Повеќе »

Новооткриено растение наречено „Хендрикс живее вечно“

dudleyahendrixii

Научниците од американската сојузна држава Калифорнија новооткриено растение го нарекоа по митскиот гениј на гитарата и легенда на рокенрол музиката Џими Хендрикс. Растението од родот сукуленти откриено е во една од сојузните мексикански држави Баја Калифорнија (Долна Калифорнија) е наречена Dudleya hendrixii, што претставува игра на зборови која треба да ...

Повеќе »

„Фејсбук“ создава револуционерна алатка за тотална цензура

fejsbuk-cenzura

Социјалната мрежа на војна против лажните вести “Фејсбук” ќе воведе алатки со кои треба да се спречи ширењето на лажни вести во најголемата социјална мрежа во светот, соопшти Ројтерс. Компанијата најави дека ќе направи полесно за корисниците да има сигнализација кога ќе го видат во делот “Вести” (News Feed) во ...

Повеќе »

Канје Вест од болница кај Трамп

tramp-i-vest

Рап ѕвездата Канје Вест во вторникот првпат се појави во јавноста откако на почетокот од декември излезе од болница, по како што пишуваа медиумите, доживеаниот нервен слом, среќавајќи се во „Кулата Трамп“ со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Раперот, една од ретките американски славни личности коишто во текот на предизборната ...

Повеќе »

Ница и Ниш не е исто, млади Чеси по грешка завршиле во Србија

nica-nis

Четворица млади чешки туристи, наместо на празничен одмор на француската ривиера, во Ница, завршиле во српскиот град Ниш, откако кај организаторите на нивното патување забуна предизвикала новата авионска линија на „Ryanair“, Братислава-Ниш. Поради сличните имиња на двата града, организаторите на младите Чеси им резервирале лет за Србија, а не за ...

Повеќе »

Google Chrome му кажува “збогум” на Adobe Flash Player

google

Компанијата Google уште во мај годинава соопшти дека ќе го блокира Adobe Flash Player во Chrome, а сега почнува и да го исполнува ова свое ветување. Google полека го воведува Html5 за корисниците, а тоа ќе го прави во следните неколку месеци. Ќе почне со еден отсто корисници на моментната верзија на ...

Повеќе »

Загатки кои ќе ви го “запалат” мозокот ова утро

zagatka-123

-Што е тоа што се појавува еднаш во минутата, двапати во моментот, но ниту еднаш во илјада години? -Што е тоа што има четири прсти и палец, но не е живо? -Кој збор во речникот е погрешно напишан? -Повредуваме без да се помрднеме. Труеме без да допреме. Ние носиме вистина ...

Повеќе »

Орелски крилја да си метнам и надвор од Охрид да си летнам

ohrid-prazen-1

Сторија на Мики Трајковски, поддржана од Националниот Демократски Институт од Вашингтон Поради се’ поголемото заминување на младо работоспособно население од Охрид,  угостителите од градот се’ повеќе се соочуваат со недостаток на работници во угостителските објекти. Недостасуваат келнери, шанкери но и готвачи за потребите на рестораните и хотелските капацитети. Михаил Мишев,претседател ...

Повеќе »

ТЕСТ: Колку смеете да испиете за да не ве казни полиција?

842407-1

Нивото на алкохол во крвта зависи од повеќе работи: колку организмот на поединецот е подготвен да прими алкохол, колку е тежок, каков алкохол консумира, колку време пие, колку време минало откако престанал да пие, дали јадел… Канал 77 нуди опција сами да си измерите колкаво количество алкохол имате во крвта откако ...

Повеќе »

Истетовирајте си реклама на занидикот на оваа девојка !!!

bailey-price

  Оваа 20- годишна девојка на сајтот „Trade Me“ поставила две слики од својот гол задник на кој ќе биде истетовирано она што го сака победникот од аукцијата. „Јасно е дека тетоважата ќе остане засекогаш, така да тоа ќе биде нечија доживотна реклама. Особено добра околност за победникот е тоа ...

Повеќе »

ВИДЕО: Александар од Крива Паланка поради невозвратена љубов паднал на колена и го молел жирито на Ѕвездите на Гранд да го пуштат понатаму

konacnp-660x330

Александар Стевановски (23) од Крива Паланка во музичкото натпреварување „Ѕвездите на Гранд“ се претставил со песните „Жал за Деспина“ и „Ако имам право“. Не успеал да освои ниту еден глас по првата песна, но тогаш ја отворил душата и признал дека се пријавил во натпреварувањето поради девојката со која раскинал ...

Повеќе »

ПРОВЕРЕТЕ: Во личната карта пишува дали сте осудувани

licna-karta-sfrj-1-520x309

Ако сѐ уште во некоја фиока ја чувате старата лична карта од СФРЈ, отворете ја и погледнете дали ќе забележите дали на неа пишува дека сте биле осудувани или не. Пишува, но тогаш не сте знаеле. На дното на првата лева и втората десна страница на личните карти со црвена ...

Повеќе »
Close