Занимливости – Page 20 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Американска фирма се извини за чизми со свастика, кои ги разграбаа неонацистите

На официјалната интернет страница на компанијата се соопштува дека целата пратка била повлечена од продажба, а челниците на компанијата „искрено се извинуваат на клиентите и на оние кои биле навредени од шарата на ѓонот“, пренесува британскиот весник The Sun. Според претставникот на компанијата, шарата била погрешно отпечатена во кинеска фабрика. ...

Повеќе »

Ловец од Дунав извлече лисица во коцка мраз

Германски ловец останал изненаден кога од Дунав извлекол лисица во коцка мраз. Несреќното животно паднало во реката на 9 јануари, а еден локален жител од Фридинген по четири дена ја извлекол од замрзната река, пишува Evening Standard. Ловецот рекол дека не е невообичаено животните во текот на зимата да пропаднат ...

Повеќе »

Снимен реткиот морски змеј (видео)

Истражувачите успеале неодамна да го снимат новиот претставник на семејството на иглести риби – виолетовиот морски змеј. Овој нов вид првпат беше откриен во 2015 година, но тогаш истражувачите дојдоа до заклучокот врз експонат од австралиски музеј. Тогаш научниците ја дешифрираа ДНК земена од примероците најдени од 1919 до 2997 ...

Повеќе »

Пропадна кинескиот проект за автобусот на иднината

Минатото лето Кина го најави концептот на „подигнат“ автобус, што требаше да биде решение за огромните сообраќајни гужви во големите градови. Само неколку месеци подоцна соопштено е дека овој проект е напуштен. Автобусот наречен “TEB-1” е плод на идејата според која неговата конструкција дозволува креирање на „тунел“ под подот на ...

Повеќе »

Како за миг да ги одмрзнете замрзнатите чешми во домот

Ниските температури кои ја погодија и Македонија предизвикаа низа на проблеми во сите домови. Еден од основните проблеми во зимскиот период е замрзнувањето на чешмите и цевките за вода. Ако и вие мака мачите со тоа погледнете го видеото во продолжение и веднаш почнете со акција.

Повеќе »

Холандските возови возат само на ветар

Директорот на холандските железници се врза за ветерница и заврте круг со неа за да прослави што нивните електрични возови почнаа да возат на чиста енергија, односно, 100 отсто од возовите во Холандија, една година пред планираното возат на ветар. Како што пренесоа светските медиуми, околу 600.000 Холанѓани секојдневно ги ...

Повеќе »

Google во тајност „ја ослободи“ вештачката интелигенција AlphaGo

Програмерите на компанијата Google признаваат дека таинствениот „мајстор“ во древната кинеска играта Го, кој последните неколку седмици ги победи стотиците најдобри играчи во онлајн игрите, всушност е вештачката интелигенција AlphaGo, пишува во понеделникот агенцискиот оддел на списанието Nature. „Јас лично мислам дека тоа е одлично, дека луѓето одиграа цела серија ...

Повеќе »

Швеѓани се повозија без пантолони во метрото

Мажи и жени без пантолони или здолништа се појавија викендов во стокхолмското метро, како дел од меѓународната акција „No Pants Subway Ride”, што почна во Њујорк, во 2002 година, а потоа се рашири по целиот свет. Температурите беа ниски до -6 степени Целзиусови во главниот град на Шведска, во неделата ...

Повеќе »

Вулгарните луѓе се поискрени

Луѓето кои почесто пцујат се поискрени, покажало истражувањето на меѓународна група научници чијашто студија ќе биде објавена во списанието Social Psychological and Personality Science. Стручњаците од универзитетите во Кембриџ, Маастрихт, Хонгконг и Стенфорд, го проучувале вокабуларот на 276 луѓе во лаборатории, како и социјалните интеракции на речиси 74.000 луѓе на ...

Повеќе »

Морето исфрли илјадници киндер јајца

Десетици илјади киндер јајца исфрлило морето на брегот на германскиот остров Лангеог во четвртокот, ден по големата бура којашто го зафати регионот. Децата, но и возрасните и туристите, поитале кон плажите преполни со црвени, сини и жолти пластични капсули со играчки. Се протегале во должина од неколку километри, пренесува агенцијата ...

Повеќе »

Кои се “најсподелуваните” филмови за 2016 година ?

Минатата година беше полна со одлични филмски остварувања, оскаровски филмови, блокбастери и не толку добри филмови кои за жал ја разочараа публиката. Тие привлекоа публика во кино салите, но што е со филмовите кои беа гледани преку симнување од „пиратските сајтови“? Па, според анализите кои беа направени минатата година, најсимнуван ...

Повеќе »

Нова теорија за потонувањето на бродот Титаник

Стручњаците тврдат дека дошле до нови докази кои укажуваат на тоа дека катастрофата започнала од пожарот што избувнал во трупот на бродот пред самото испловување, а иако знаеле за тоа, сопствениците на бродот не сакале да го одложат испловувањето. Новинарот Шенан Молони, кој веќе 30 години го истражува потонувањето на ...

Повеќе »

Титаник не потонал заради ударот во леден брег, се случувало нешто подраматично

Еден од најпознатите и најтрагичните бродови на сите времиња, Титаник, потона во април 1912 година на пат од Саутемптон кон Њујорк, при што животот го загубија над 1.500 патници и членови на екипажот, а повеќе од еден век се веруваше дека трагедијата ја предизвика леден брег во кој удрил бродот. ...

Повеќе »

Над милион луѓе, поканети преку Facebook, ќе дојдат на роденден на девојче

Повеќе од милион луѓе потврдија преку интернет дека ќе дојдат на роденденот на 15-годишната Мексиканка, Руби Ибара Гарсија. Ваквиот големи одзив е резултат на поканата која нејзините родители ја објавија на социјалните мрежи. „Добар ден, како сте? Ве покануваме на 15-тиот роденден на нашата ќерка Руби Ибара Гарсија на 26 ...

Повеќе »

Најдоборото од #Твитер за 2016 година – Дел 1

Што напраи Калина, дали го продаде топчето за два – три гроша? — статус кво (@radnaskelA_) November 29, 2012 Мамо,Гоце ми го покажа ку*ето!Мајка:Како не му е срам!Ќерка:Како кикиритка му е.Мајката низ насмевка:Толку малецко?Ќерката:Не, толку солено! — Мис Покрвеник (@mila_la) November 29, 2012 Твиташ додека возиш. Св. Арангел лајк дис. ...

Повеќе »