Последни вести

Колку чини едно пиво во паб ширум светот

Аналитичарите на “Дојче банк” собираат податоци за различни услуги и изготвуваат извештаи за клиентите. Меѓу нив, тие направија извештај за тоа, колку чини едно пиво(500 мл) во паб во градовите ширум светот. Пивата се најевтини во Прага(1,30 долари), Јоханесбург( 1,70 долари) и Лисабон(2,00 долари). Од друга страна, најскапи се пивата ...

Повеќе »

Спектакуларно спасување на самоубиец, секунда пред да се фрли под воз (видео)

Човек кој работи како стјуард во кинески возови спасил една жена и ја спречил да изврши самоубиство. Тој забележал дека жената побрзала пред возот кој влегувал во станица, ја фатил за рака и паднал со неа. Во последен момент, мажот ја повлекол на перонот. Ја спаси неговата брза реакција. Превземено ...

Повеќе »

10 најлуди тобогани во светот (видео)

Летото ни пристига полека, а со тоа се зголемува и желбата за плажа, море и уживање.  Едно од најзабавните работи се водните паркови, каде има голем број на атркации и тобогани, кои покрај за децата се интересни и за возрасните. Ова се 10 најлуди тобогани во светот, кои мора да ...

Повеќе »

Мајчински инстинкт: Докажа дека ѝ го замениле бебето во болница

Љубовната приказна на Марси Касаналес од Ел Салвадор и Американецот Рич Крешворт е како од некој филм. Марси се запознала со Рич додека била на студии во САД. Кога визата и истекла, таа се вратила во татковината, но тие сепак потоа се венчале и таа останала бремена. Сè одело во ...

Повеќе »

Ајкула му го спаси животот

На Јуџин Фини, додека бил на излет со семејството во Калифорнија, му се случил напад од ајкула, но тоа, колку и да звучи апсурдно, за него била прилично среќна околност. Немилиот настан се случил додека тој лежел на плажата, близу самиот брег. Нешто многу поголемо и помоќно го повлекло кон ...

Повеќе »

Игра за досада: Телепортирај го вонземјанинот

Отстранете ги сите блокови и овозможете им на вонземјаните да стигнат до блокот за телепортирање. За да ја исполните целта ќе треба малку да употребите логика, како и основни познавање на физиката. Кога ќе успеете да стигнете до блокот за телепортирање, веднаш преминувате на следното ниво. Вкупно има 90 нивоа, ...

Повеќе »

Марко Марк и три млади дами како судија на Евровизија

Македонската жири комисија годинава ги има најмладите членови меѓу останатите судии, заедно со оние од Украина, а станува збор три дами и двајца припадници на посилниот пол. Според Европската радиодифузна унија, секој од нив ги исполнува условите да одлучува за квалитетот на песните, односно се докажани имиња на сцената. Имено, ...

Повеќе »

Создадeна водка од која нема мамурлак

Главниот проблем при употребата на алкохол, мамурлакот, е решен. Водката повеќе нема да предизвикува тешки мамурлаци, пренесе Лајф ру. Група научници од Чунгамскиот универзитет во Јужна Кореја го создадоа првиот во светот алкохолен пијалок чија употреба не води кон мамурлак. Водката создадена од јужнокорејските специјалисти добила името O2 Lin. Во ...

Повеќе »

„Најдолгата“ станбена зграда во светот

Во Њујорк наскоро ќе се изгради највисоката зграда во светот, со уникатен дизајн и ќе биде една од архитектонските чуда. Поради стриктните градежни закони, ограничувања за висината и урбанистичките планови, проектантите бараат можност за зголемување на висината на нивните објекти. „Биг Бенд“ е револуционерна стаклена кула која нуди архитектонски решенија ...

Повеќе »

Студент од Мексико дизајнираше градник кој детектира рак на дојката (видео)

Осуманесетгодишен студент од Мексико дизајнираше градник кој може да им помогне на жените во рано откривање на рак на дојката. Хулијан Риос Канту изјави дека за ова откритие го инспирирала неговата мајка, која се борела со оваа болест и на која поради рак и биле отстранети двете дојките. Градникот е ...

Повеќе »

SpaceX планира да лансира сателити за брз глобален интернет

Имате премногу избор за вашиот нов домашен или мобилен интернет? Наскоро ќе има уште еден играч, кој со својата понуда ќе настапи глобално. Се работи за компанијата SpaceX на Елон Маск, која планира да лансира 4.425 сателити, кои ќе имаат за цел да ја покријат Земјината Топка со супер брз ...

Повеќе »

Руски вселенски робот учи да пука

F.E.D.O.R. наскоро ќе може да оди на Месечината, но се надеваме дека нема да пука по астронаутите. Русија веќе подолго време развива верзија на робот за екстремни услови наречен F.E.D.O.R. (Final Experimental Demonstration Object Research), кој во 2021 година би требало да тргне на соло мисија во вселената и да ...

Повеќе »

Решавање енигматика влијае на помнењето

Едно истражување покажа дека редовното решавање крстозбори, судоку и други загатки поволно влијае на способноста за помнење. Важно е постојано да ги менувате загатките што ги решавате. Потребно е да се направат уште истражувања за да се утврди дали решавањето енегматика штити од сенилна деменција, но секако е добро уште ...

Повеќе »

Каролина Гочева му кажа „да“ на Михаил Корубин

Каролина Гочева кажа „да“. „Македонското девојче“  се мажи, а Михаил Корубин е единствениот кој успеа да ја освои и да ја задржи наубавата македонска печајка. Каролина и Михаил се на патување во Париз, а уметникот го избрал токму градот на љубовта и уметноста за да го зароби срцето на пејачката. ...

Повеќе »

Јана штотуку ја имаше првата проба во Киев

После првата проба на евровизиската сцена во Киев оценките од присутните новинари за нашата Јана Бурчевска се. Луѓе на сцена: 1 Вокални способности: 3,5 Сценски настап: 3,4 Специјални ефекти: 2,5 Позадина: 4 Изглед: кусо зелено фустанче и високи чизми Jana 🇲🇰 will definitely not be dancing alone during her performance ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']
Close