Последни вести

Само мал број на луѓе можат да ја видат бројката на оваа слика

cvonliywaaafvkf

Еве уште една оптичка мамка што го излуде светот. На социјалните мрежи се споделува црно-бела фотографија на која се крие еден број. Загледајте се добро, би требало одма да го забележите, доколку перцепцијата не ви оди добро, тогаш протресете ја главата неколкупати налево-надесно.

Повеќе »

Синот на Бекамови вели тато се подготвува 10 минути, а мама 10 часа

cruz

Круз Бекам се пошегува на сметка на својата славна мајка Викторија велејќи дека и требаат часови за да се подготви пред излегување, но дека таткото Дејвид може да се облече и да биде спремен за излегување за само 10 минути. Единаесетгодишниот Круз, кој во средата го претстави својот деби сингл ...

Повеќе »

NASA откри гигантска пукнатина на Антарктик

antarctica-rift-larsen-c

Истражувачите на американската агенција за вселенски истражувања NASA откриле на еден од најранливите ледници на Антарктик гигантска пукнатина во должина од 112 километри. Нејзиното појавување укажува на почеток на распад на ледениот масив и формирање мега-леден брег со површина од 6.500 квадратни метри, пишува списанието Live Science. Климатолозите, океанографите и ...

Повеќе »

Атрактивна Швеѓанка живее во Хрватска и е пилот

malin

Многумина не би се бунеле кога во кокпитот на авионот би ја здогледале Малин Ридквист, атрактивна Швеќанка, која веќе некое време живее во Хрватска, а сигурно е една од најубавите пилоти на светот. Во фокусот на јавноста Ридквист стигна благодарение на својот Instagram профил на кој ја следат речеиси 58.000 ...

Повеќе »

Суштество како од друга планета спречи пливач да собори светски рекорд

hidro-meduza

Маратонецот Бен Хупер доживеал вистински кошмар додека се обидувал да го преплива Атланскиот Oкеан, потфат кој ќе му обезбедеше место во историјата. На својот пат тој се сретнал со ткн. португалски крстосувач, односно хидромедуза чии пипки го парализирале. Бен Хупер (38) е спортист кој се обиде да го собори светскиот ...

Повеќе »

Геолози откриле масивен расед на Земјата

rased

Геолозите од Австралискиот национален универзитет во Канбера и од Ројал Холовеј универзитетот во Лондон, откриле постоење на отворен расед на Земјата. Ова откритие би можело да им помогне да во решавањето на загатката како се формирал 7,2 километри длабокиот амбис во Тихиот Океан. Овој расед се наоѓа во источна Индонезија ...

Повеќе »

Вагинален прстен коj заштитува од ХИВ

vaginal-ring

Новите студии кои презентирани на Конференцијата за ретровируси и опортунистички инфекции во Бостон открија потенцијален метод за превенција на ХИВ кај младите жени. Овие две студии ја истражуваат ефикасноста на месечниот вагинален прстен кој содржи антиретровирусен лек наречен „dapivirine“. Стандардниот вагинален прстен, како што е „NuvaRing“, е една форма на ...

Повеќе »

Како Тесла го замислувал нашето време – од 2010 до 2035 година?

nikola-tesla-predviduvanje-idnina

Во статијата објавена во списанието “Liberty” во февруари 1937. година, големиот иноватор Никола Тесла зборува за не толку далечната иднина. “Ми се чини дека отсекогаш бев пред своето време”, рекол Тесла. За Никола Тесла во 1937. година веќе се знаело дека е татко на телевизијата, радиото, преносот на енергија, индукциониот ...

Повеќе »

Кинезите градат реплика на Титаник

titanic-replica

Кина инспирирана од фасцинантната приказна за прекуокеанскиот брод „Титаник“, започна да гради реплика на потонатиот брод, прва од таков вид во реална големина. Бродот кој ќе биде долг 300 метри се гради во бродоградилиштето Вучанг. Според планот тој би требало да биде изграден до крајот на 2018 година и ќе ...

Повеќе »

Нацистички заробеник го оставил богатството на шкотско село

stejnmejer-skotska

Поранешен нацистички заробеник ја оставил во тестаментот целата своја сопственост на мало село во Шкотска како благодарност за љубезноста која ја доживеал во текот на неговите затворски денови. Германецот Хајнрих Штејнмејер, припадник на единиците Wafen SS во Втората светска војна, бил заробен во Франција и префрлен во заробеничкиот логот Калтибраган ...

Повеќе »

Титаник повторно ќе “заплови” по водите

02012_titanic_3d_008

Во Кина започна изградба на реплика на бродот „Титаник“ во природна големина, повеќе од 100 години по потонувањето на најголемиот патнички брод во тој период. Се очекува бродот да биде завршен до крајот на 2018 година, по што ќе биде закотвен во кинеската провинција Сичуан, оддалечена стотици километри од морето. ...

Повеќе »

18+ галерија – ТВИТЕР КАЛЕНДАР 2017

Twitter

Сакајќи да се продолжи традицијата на овој календар, годинава, седуммина храбри момци и девојки од Твитер заедницата имаа ентузијазам да се разголат пред објективот на фотографот Ѕвонко Плавевски, раскажувајќи ја приказната за своето алтер его. Првото издание на Твитер календарот се случи пред четири години со мисија да се подигне свеста ...

Повеќе »

,,БИЛЕТ ВО ДВА ПРАВЦА“ – Мостот на поезијата стана „Мост на иселените.“ 

most-na-iselenite-4

Младите стружани го вклучија алармот. Што прави Струга, да ги задржи или врати младите луѓе во градот ,истражуваше Мики Трајковски. Сторијата е поддржана  од Националниот Демократски Институт од Вашингтон. Како Струга нема друга. Оваа изрека со децении го красеше градот на мостовите. Но стружани сега на шега ќе речат „И ...

Повеќе »

Заев – Ќе има конфискација, не федерализација и кантонизација

zaev-delcevo

Во Македонија по 12 декември нема да има федерализација и кантонизација, туку конфискација на незаконски стекнатиот имот, порача Зоран Заев вечерва на митингот во Делчево. – Се збунил Груевски вели дека ќе има федерализација, кантонизација. Не, ќе има конфискација. Ќе ги конфискуваме украдениот имот и ќе го вратиме назад кон ...

Повеќе »

Кина ќе започне со користење на 5G мрежа

3b7365d2-ec1d-11e5-9451-ef5010d885b7_1280x720

China Mobile, еден од трите кинески телекомуникациски оператори, следната година ќе започне со тестирање на 5G комуникациските мрежи. Почетното тестирање во текот на 2017 година ќе се одржи на фреквенциите на 6 GHz, а на почетокот на тестирањето ќе бидат опфатени четири или пет кинески градови. Експерименталната 5G мрежа во ...

Повеќе »
Close