Последни вести

ВМРО-ДПМНЕ со митинзи во Гостивар и Тетово

vmro-dpmne

Носителот на листата на ВМРО ДПМНЕ во 6тата Изборна единица Влатко Ѓорчев синоќа пред тетовчани изрази благодарност на своето членство, а воедно и го повика членството на СДСМ да се приклучи кон нивната партија . – Во Тетово граѓаните имаат јасен избор и ќе можат да гласаат за личност која силно ...

Повеќе »

„ВМРО за Македонија“ во Тетово

koalicija-vmro-za-makedonija

Европски начин на водење на локалните единици со цел полесна интеграција во Европската Унија – главна цел на програмата на „ВМРО за Македонија“ претставена вчера во Тетово. Тотална децентрализација на Република Македонија на тој начин сметам дека ќе се избегне кавгата помеѓу македонци и албанци која остана од пред 10 ...

Повеќе »

Зошто претставници од Коалицијата За Подобра Македонија не доаѓаат на дебати

stadion-mk

На ова прашање одговор се обидоа да дадат гостите на последното издание на емисијата  Стадион емитувано на 26 ноември на Радио Мрежа Канал77 . Ивон Величковски рече дека сакајќи да зборуваат на некои големи теми се обидуваат да ги скријат слабостите кои ги имаат за суштинските теми завршувајќи со „искрено ...

Повеќе »

Видео тренд на интернет: Се сликаат како од мајка родени а покриваат се со еден прст

c_2_articolo_3043758_upiimagepp

Нов вид предизвик се прошири по интернет, а веруваме дека на него мажите ширум светот највеќе ќе се радуваат, бидејќи има врска со разголени селфија. Се тргна од една јапонска уметничка, која нацрта девојка која гола се слика во огледало, а при тоа се служи со одразто, така што своите ...

Повеќе »

На точок барање до политичките партии

izberi-tocak

Нашето општество се соочува со неколку проблеми од големи размери кои директно се поврзани со начинот на транспорт низ населените места и третманот кој различните типови транспорт го добиваат од институциите. -Небезбедност во сообраќајот и жртви. -Сообраќаен метеж и непријатни јавни простори. -Здравствени проблем кај населението (проблем со загадување, недостаток ...

Повеќе »

Спасовски: 16.000 денари минимална плата во текстилната и кожарската индустрија

15231456_1155152341199551_125153889_o

Носителот на листата за пратеници на СДСМ од изборната единица број два Оливер Спасовски најави дека приоритетот на „програмата за живот“ ќе биде зголемување на минималната плата како и решавање на проблемот со стечајните работници. “Во првите 100 дена ќе го решиме проблемот со стечајните работници , за да и ...

Повеќе »

Оштетен билборд на Вмро Дпмне во Куманово

bilbord

Непознати сторители го оштетиле билбордот на Вмро Дпмне на кој е носителот на листата за пратеници во изборната единица број 2, Никола Тодоров , лоциран на Октомвриска револуција во Куманово. Од општинскиот комитет на Вмро Дпмне , го обвнија СДСМ. Марио Цветковски , кандидат за пратеник вели дека СДСМ е ...

Повеќе »

Човекот пајак се искачи на кулата Агбар во Барселона

agbar-spajdermen

Светски прославениот „човек пајак“ Ален Робер во петокот се искачи на Кулата Агбар, еден од најпознатите облакодери во Барселона. Своите искачување Французинот го извршил без никакво осигурување, пишува El Periodico de Catalunya. Ова е инаку третпат како Ален Робер ја освојува Кулата Агбар, претходно тој се искачуваше на врвот на ...

Повеќе »

Хокинг предупредува: Доколку сретнете вонземјани не комуницирајте со нив!

stephenhawking

Човекот постојано трага по вонземски цивилизации. Но пред да ги најдеме, дали сме го поставиле прашањето дали ќе сме безбедни доколку ги сретнеме? Познатиот физичар Ствен Хокинг во последно време е окупиран со проектот Breakthrough Listen кој подразбира исклучително чувствителни радиоресивери кои би служеле како трагачи за вонземски цивилизации. Исто ...

Повеќе »

Коалицијата „ВМРО за Македонија“ синоќа се представи пред штипјани

vmrozamakedonija

Својата програма, синоќа пред штипјани ја презентираше коалицијата „ВМРО за Македонија“ – Достоинство, ВМРО-Народна партија и „Обединети за Македонија“ Еднаква социјална правда и признавање на бранителите од страна на Република Македонија па макар со едно одликување и благодарница, вети синоќа лидерот на „Достоинство“, Стојанче Ангелов на синоќешниот собир. Тој истакна ...

Повеќе »

Откриена планета на која годината трае девет дена

planeta-gj536

Астрономи од Институтот за астрономија на Канарските острови откриле карпеста планета оддалечена од земјата околу 32 светлосни години, на која годината трае само девет денови. Планетата која е наречена ГЈ536, поради својата големина влегува во колоквиалнна категорија – суперземја. Всушност се претпоставува дека нејзината маса е 5,4 пати поголема од ...

Повеќе »

Орландо Блум и “раскина” на Кети Пери

pay-orlando-bloom-gets-cosy-with-girlfriend-singer-katy-perry

Славниот актер на пријателите им објаснил поради што раскинал со познатата пејачка. – Орландо уште на празникот „Ноќта на вештерките“ им рекол на пријателите дека е време да раскине со Кејти и како причина го навел фактот дека не сака уште деца и втор брак. Од друга страна, Кејти очајнички ...

Повеќе »

Ким и Клое се валкаат во песок

kim-i-kloe

Сестрите направија две секси фотографии за Yeezy Season 3 за германското списание 032c. На едната фотографија носат бодија кои јасно ги откриваат нивните задници додека тие се превртуваат низ песокот. Идејата за оваа фотографија е на Канје, а направена е во градежна зона која ја реновира заедно со неговата сопруга.

Повеќе »

Петти ден изборна кампања, партиите ги претставуваат програмите на терен

290665

На петтиот ден од кампањата за предвремените парламентарни избори, Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинзи во Валандово и Гевгелија. Предизборниот караван на СДСМ и Коалицијата „За живот во Македонија“ денеска ќе ги посети Виница и Кочани. Демократската партија на Албанците ќе одржи митинг во село Отља во ...

Повеќе »

Планот за живот пред тетовчани синоќа го претставија кандидатите на пратеничката листа од СДСМ во изборна единица 6, предводени од претседателот на СДСМ и носител на листа во ИЕ 4 Зоран Заев

sdsm-miting-tetovo

Изборниот караван на СДСМ синоќа пристигна и во Тетово. На раскрсницата на улицата Маршал Тито пред стотина тетовчани говореа Татијана Лалчевска и кандидат на листата на СДСМ во 6 ИЕ, носителот на листата во шесттка Петре Шилегов и лидерот на СДСМ и носител на листа на СДСМ во 4 ИЕ ...

Повеќе »
Close