Последни вести

„Билет во два правца“: Преземените мерки безуспешни, Истокот се празни

slika-iseluvanje-2

Радио Канал 77 од денеска почнува со серија радио приказни на тема „Миграции и заминувањето на младите луѓе“. Има ли можност да добијат пристоен живот во земјата во кој се родени, дали се вреднувани од заедницата и општеството воопшто? На овие прашања низ радио приказните, видео материјалите и текстовите на ...

Повеќе »

ДУИ на конвенција во Скопје ги претстави кандидатите за парламентарните избори

dui

Демократска унија за интеграција (ДУИ) вчера на конвенција во Скопје ги презетираше листите на кандидатите за пратеници и носителите на листите. Носител на листата во 6. изборна единица е лидерот на партијата, Али Ахмети во 1. Артан Груби, во 2. Ејуп Алими, во 3­та Нафи Дурмиши, во четвртата изборна единица ...

Повеќе »

„Коалицијата за подобра Македонија“ ја промовираше изборната програма

maxresdefault

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вчера ја промовираше изборната програма на 500 страници со проекти и рокови за реализација во наредните четири години. Дел од програмата „Реално 2017-2020, работа, сигурност, напредок“ се проектите за повисоки плати, повисоки пензии, 600 милиони евра за земјоделски субвенции, нови автопатишта, пруги и нови енергетски ...

Повеќе »

Советот за етика во медиумите апелира на урамнотежено и коректно известување за изборите

journalism

Со почетокот на изборната кампања во Република Македонија, Советот за етика во медиумите (СЕММ) апелира новинарите да бидат целосно професионалноодговорни, да промовираат партиципаторен политички процес и континуиран пристап на јавноста до релевантни и веродостојни информации. -Медиумите не треба да дозволат да бидат манипулирани од страна на политичарите и другите актери ...

Повеќе »

Каква изборна кампања не чека

избори-гласање-19

Четвртата изборна единица, во која изборно ќе се соочат лидерите на најголемите партии, Никола Груевски на владеачката ВМРО-ДПМНЕ и Зоран Заев на опозициската СДСМ ќе биде одлучувачка за изборниот исход, сметаат дел од аналитичарите. Очекуваат дека во пресрет на предвремените парламентарните избори на 11 декември, на граѓаните ќе им се сервира ...

Повеќе »

Првите луѓе го препливаа Мртвото море

mrtvo-more

Група храбри и издржливи пливачи успеаја да го препливаaт Мртвото море од Јордан до Израел, што е прв таков регистриран потфат. Пливањето го организираше здружението EcoPeace со намера подигање на свеста дека најдлабоката светска депресија секоја година се намалува за околу еден метар. Дваесет и шест екстремни пливачи од целиот ...

Повеќе »

Трејлерот за новиот филм на Кара Делавињ и Ријана!

valerian-filmot

Во режија на Лук Бесон (кој ги режираше “Петтиот елемент” и “Луси”), главната улога во овој филм ја имаат Кара Делавињ и Дејн ДеХан, а од самиот трејлер можете да видите дека се појавува и Ријана! Каква и колкава е нејзината улога сеуште е мистерија. Филмот е базиран врз францускиот ...

Повеќе »

„Пума“ му подготви специјални копачки на Болт, Борусија го потсети кога треба да се појави на тренинг

usein-bolt

Борусија Дортмунд пред крајот на изминатата недела и официјално потврди дека Јусеин Болт ќе биде дел од тренинзите на првиот тим, па веќе германските медиуми со нетрпение го очекуваат првото појавување на Јамајканецот во тренинг кампот на „милионерите“. Најбрзиот човек на планетата истакна дека ќе даде се од себе за ...

Повеќе »

Принцеза која ги руши предрасудите за арапските жени

princezata

Принцезата Амира, покрај тоа што е убава, храбра и самоуверена жена, е многу активна на полето на хуманитарна работа, не само на територијата на Саудиска Арабија, туку и ширум светот. Посетила повеќе од 70 земји кои имаат проблеми, за да фати што би можела да направи за светот да стане ...

Повеќе »

По 56 години и 200 филма, Џеки Чен конечно доби Оскар

dzeki

Кинескиот актер и мајстор на боречките вештини конечно на свеченоста во саботата ја доби најпрестижната филмска награда почесниот Оскар за придонес во филмската уметност. Кога Џеки Чен пред 23 години го видел Оскарот во домот на Сивлестер Сталоне, си ветил дека еден ден ќе има своја златна статуетка. „По 56 ...

Повеќе »

Вечерва ќе има супермесечина на небото

mesecina

Полната месечина во понеделник ќе биде најголема од 1948 година, објавија астрономите. Точно во 14:52 часот по средноевропско време Месечината ќе помине најблиску до Земјата во последните 68 години и ќе изгледа необично голема и блескава. Бидејќи орбитата на Месечината околу Земјата е елиптична, оддалеченоста меѓу Земјата и нејзиниот единствен ...

Повеќе »

Тест со шест ѕвездички што ќе ви покаже дали одредената личност ви е вистински пријател

smilеy

Дали навистина вие сте ѝ важен? Дали ви е верен? Можеби само се претвора дека сте му драги? Понекогаш може да виде многу тешко да се разликуваат оние кои се претвораат дека ни се пријатели од вистинските пријатели. Но веќе не мората да губите време во односите кои некаде не ...

Повеќе »

Кои професии доведуваат до развод

divorce

Магазинот „Police and criminal psychology“ објави статија која е напишана од страна на неколку психолози. Во оваа статија психолозите ги објавиле резултатите од неодамнешните истражувања направени со цел да се утврдат кои се најчестите професии кои се причина за прекин на бракот. Тие испитувале 499 различни занимања, за на крајот ...

Повеќе »

Македонци заработуваат на Трамп и по 3.000 долари дневно

makedonci-tramp

Американските избори коишто треба да се одржат на 8 ноември и борбата на социјалните мрежи меѓу републиканскиот кандидат Доналд Трамп и демократскиот кандидат Хилари Клинтон им донесла голема заработка на голем број Македонци кои отвориле интернет портали за Доналд Трамп. Американскиот портал Bazfid пишува, а српски „Блиц пренесува дека македонскиот ...

Повеќе »

Владина агенција на Аљаска снимила непознато чудовиште

chudovishte-aljaska

Снимка на „непознато суштество“ што плива во реката Шена кај Фаирбанкс на Аљаска предизвика бројни реакции и теории, пишува CBS News. Непознатата појава некои веќе ја нарекоа „Леден ѕвер“, а веднаш уследија споредби со митското чудовиште од Лох Нес. Но за разлика од бројните слични снимки кои редовно се појавуваат ...

Повеќе »
Close