Заталкани куршуми убиле 22 лица во Рио

Секој втор ден заталкани куршуми убиваат или рануваат најмалку едно лице во Рио Де Жанеиро, покажува истражувањето на весникот Фолха, објавено во среда.

Заталкани куршуми во периодот меѓу 1 јануари и 10 мај погодиле 66 луѓе во Рио Де Жанеиро, а од последиците на ранување умреле 23 луѓе, се наведува во истражувањето.

Повеќето жртви се од фавелите или сиромашните квартови на Рио.

Низ улиците на градот од среда почна да патролира и војска.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Нов силен земјотрес го погоди Мексико

По двата разорни земјотреси, едниот со јачина од 8,2 степени, а другиот од 5,8 степени ...

Ердоган: САД немаат право да и’ кажуваат на Турција какво оружје ќе купува

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган оцени дека САД немаат никакво право да и префрлат нешто ...

Close