За денеска е закажано ново рочиште за насилните протести пред општина Центар – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

За денеска е закажано ново рочиште за насилните протести пред општина Центар

СЈО се уште ја нема добиено одлуката по поднесената жалба за суштински повреди на законот за кривична постапка до скопска апелација.

На рочиштето на 16 декември, судијката Татјана Михајлова ги одби како доказ „бомбите“ со образложение дека биле прибавени на нелегален начин, со кршење на човековите права и слободи и на меѓународните конвенции.

Михајлова го одби и предлогот на СЈО, застапувано од обвинителката Фатиме Фетаи, во доказната постапка да биде сослушан сведок со статус загрозен, чиј идентитет би го знаела само таа.

Судскиот процес се однесува на нарачаните шамари за градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и насилните протести пред општината.

Обвинението е поднесено против 14 лица за кривично дело „насилство“, и тоа за пет лица како поттикнувачи на насилството и девет лица како директни извршители. Во овој случај првообвинет е поранешниот премиер, Никола Груевски.

Преземено од: Макфакс

Би те интересирало и

Во Тетово одбележан денот на лицата со Даунов синдром

По повод светскиот ден на лицата со Даунов синдром во Тетово се организираа спортски активности, ...

Владата со соопштение реагираше по протестот за малиот Алмир

По денешниот протест на кој граѓаните го искажаа својот револт од водењето на судскиот процес ...