Зголемена стапката на раст на депозитите во банките: Граѓаните не треба да се плашат за своите заштеди – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Зголемена стапката на раст на депозитите во банките: Граѓаните не треба да се плашат за своите заштеди

Вкупно 222 милијарди денари изнесуваат депозитите на граѓаните во банките. Фирмите пак, на своите сметки успеале да заштедат околу 80 милијарди денари. Ова го соопшти министерот за финансии, Драган Тевдовски на одбележувањето на Светскиот ден на штедењето, кое денеска го организираше Здружението на банкарството при Стопанската комора.

Целата вест може да ја прочитате на ММС.МК

Би те интересирало и

СДСМ: За првпат во историјата просечната нето плата е над 24.000 денари

  Просечната плата во земјава се искачи до 24.000 денари – велат од СДСМ во ...

СБ: Родовата нееднаквост на пазарот на труд прави загуби на БДП

Поради родовата нееднаквост и малото учество на жените на пазарот на труд се прават загуби ...