Зголемено нивото на Дојранско езеро – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Зголемено нивото на Дојранско езеро

Дојранското Езеро и денеска бележи драстично зголемување на нивото, од – 82 сантиметри колку што е просекот за октомври – на 174, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Според хидрометеоролошките мерења, нивото на Преспанското Езеро е малку зголемено од просечното, додека Охридското Езеро е под просекот за септември.

Нивоата на реките, пак, се пониски од просекот за октомври. Исклучок е само реките Вардар кај Демир Капија и Сатеска кај Ботун, каде има минимално зголемување.

Би те интересирало и

Tимоние: Немојте да се изгубите во беспотребни кавги

Франсцускиот амбасадор во Македонија, Кристија Тимоние  денеска од Штип  им порача на политичарите и пратениците ...

Патриотски протест во Скопје во пресрет на доаѓањето на Коѕијас

Да престанат преговорите со Грција за името и Македонија да влезе во меѓународните институции под ...