Последни вести

Не мешајте ги суплементите со утринското кафе

Доколку имате обичај суплементите да ги консумирате со утринското кафе, време е да ја промените таа навика. Имено, кофеинот во кафето може да ја намали способноста на организмот да апсорбира одредени витамини и минерали, како што се витаминот Б-комплекс, витамин Д, железото и калциумот. Ова не случај само со кафето, ...

Повеќе »

Се што не сте знаеле за сојата

Веројатноста дека сте слушнале збунувачки работи за сојата, е голема. Некои велат дека сојата е супер храна, додека пак други велат дека го зголемува ризикот од рак. Но, едно е сигурно: производите со соја се богати со протеини, влакна, калциум, калиум и Б витамини. Плус, една европска студија докажала дека ...

Повеќе »

Коктели за женска возбуда

Коктелите важат за пијалаци кои најлесно ги возбудуваат жените. Боите и ефектните декорации се само екстра добивка за привлекување на дама. Постојат неколку коктели кои најмногу ги возбудуваат жените и тоа се добиени врз основа на анализа на неколку искусни бармени низ светот. Ladykiller 30 ml џин 10 ml бренди ...

Повеќе »

Се’ за храна: 5 симптоми кои укажуваат на недостаток на протеини

Повеќе од најпопуларните диети на денешното време, препорачуваат зголемен внес на протеини. Сепак, многу луѓе не консумираат доволна количина од намирниците кои се богати со нив. Еве на кои симптоми треба да реагирате и да препознаете дека вашиот организам има недостаток на протеини. Често пати е тешко да ги препознаеме ...

Повеќе »

Кои витамини имаат заштитен ефект при загадување?

Витамините од групата Б може да заштитат од последиците од загадувањето на воздухот. Американски научници открија во истражување со луѓе, дека високи дози од овие суплементи може „целосно да ги коригираат“ повредите предизвикани од многу фини честички. Научниците изјавија дека ефектот е реален, но го истакнаа малиот обем на истражувањето ...

Повеќе »

Се’ за храна: 3 најчести грешки при подготовка на месо

Се восхитувате ли на сочното месо кое се нуди во рестораните, а штом го приготвите дома не го добивате истиот резултат? Дали знаете дека постојат одредени трикови при подготовката на месо? Ако досега при пржење или печење добивате суво и тврдо месо, време е да проверите дали ги правите овие ...

Повеќе »

Евтино и брзо: Како дома да направите сала за вежбање?

Погледнете го ова видео, ваква спортска опрема сигурно имате Ако тоа што немате спортска опрема ви служи како изговор да не вежбате, погледнете го ова видео. Потоа ќе немате изговори. Погледнете: Извор: Телеграф

Повеќе »

Тренирање во бременоста, табу или потреба

Иако тренингот во бременоста е нормална и секојдневна појава, во нашето општество и понатаму е табу и се смета за ризично однесување за време на бременоста. Но наспроти тоа, многу трудници кои тренираат велат дека се чувствуваат одлично, поодморни се кога тренираат, имаат поголема енергија, помалку ги боли грбот. Светската ...

Повеќе »

Се’ за храна: Спанаќ против карцином и срцеви заболувања

Уште како мали можевме да забележиме дека спанаќот е многу здрава храна која дава сила и енергија, гледајќи ги цртаните со Попај. А науката потврдува дека треба да се јаде спанаќ против карцином и срцеви заболувања. Па, еве што велат најновите истражувања за оваа здрава храна. Спанаќ против карцином Студиите ...

Повеќе »

Се’ за храна: 7 интересни факти за авокадото

Пред да започнеме со  разгледување на интересни факти за авокадото, прво да ве запрашаме. Што е авокадото, овошје или зеленчук? Многумина мислат дека е зеленчук, но всушност, авокадото е овошје! Како и да е, еве неколку интересни нешта за него. Авокадото е овошје кое денес се смета за едно од ...

Повеќе »

Болест на денешницата – Фобија од друштво

Друштвената вознемиреност или фобија е психолошко пореметување кое доведува до екстремна количина на вознемиреност во секојдневни ситуации. Доведува до непријатни ситуации, разговори и сл. во зависност од личноста. Друштвената фобија е резултат на стравот како ќе ве гледаат другите, што ќе речат за вас, дали можеби ќе се посрамотите. Некои ...

Повеќе »

Анорексијата може да се лечи со длабока стимулација на мозокот

Едно истражување во кое учествувале 16 лица покажало дека длабоката стимулација на мозокот со електроди може да им помогне на болните од анорексија. Ваква терапија би им помогнала на овие лица да се изборат со анорексијата и да го повратат апетитот. Длабоката стимулација на мозокот ги намалува симптомите на депресијата, ...

Повеќе »

Четката за заби треба да се менува четири пати годишно

Можете да користите и конци и најквалитетни пасти за заби, но ако четката е стара, си правите повеќе штета отколку корист. Четката за заби би требало да ја менувате 4 пати годишно, тврдат стоматолозите. Во спротивно, го зголемувате ризикот од кариес и разни проблеми со непцата. Редовната промена на четката ...

Повеќе »

Се’ за храна: Дали знаете дека ладните денови се ваш сојузник за слабеење?

Вообичаената пракса помеѓу сите нас е да слабееме во лето, но ако подобро размислиме, за да бидеме што е можно поубави во летните денови, убавото тело се формира во зима. И покрај тоа што скоро сите многу малку размислуваат за витката линија во зима, истражувањата покажуваат дека ладните денови се ...

Повеќе »

Се’ за храна: Што треба да има во чинијата за здрав појадок?

Сигурно многу пати сте слушнале дека појадокот е најважен оброк во денот. Затоа вреди да вложите малку повеќе време за да си обезбедите висококвалитетна храна која ќе ви ја даде потребната енергија, а нема лошо да влијае на вашето здравје. Доколку за појадок изберете храна со низок гликемски индекс, организмот ...

Повеќе »
Close
Advertisment ad adsense adlogger