Последни вести

Нема повеќе вадење крв со игла

Американските научници смислија начин како да вадат крв без да користат игли или пак на било кој друг начин да предизвикуваат болка. Станува збор за изум кој сигурно ќе им ја олесни работата на сите оние кои се згрозуваат од помислата на игла во вена и вадење крв. Малото апаратче ...

Повеќе »

Осаменоста е подеднакво штетна по здравјето како и дебелината

  Осаменоста го зголемува ризикот од смрт исто колку и дебелината -покажува едно неодамнешно истражување. Научниците за ова истражување извршиле анализа на 148 студии за осаменост во кои учествувале повеќе од 300.000 испитаници. Лицата кои се изолирани имаат за педесет проценти поголем ризик од рана смрт отколку лицата кои имаат добри ...

Повеќе »

Се’ за храна: Солена торта со блитва и сирење

Ова е наша верзија од стар рецепт за солена торта со блитва и сирење. Практична за носење, а му се допадна на сите кои ја пробаа. Одлична е за целото семејство! Блитвата и сирењето и даваат вкус кој мами да посакате уште, а јогуртот овозможува чувство на сочност и свежина ...

Повеќе »

Совршен летен напиток кој буди подобро од кафе

  Доколку барате совршен летен напиток кој освен што ќе ве освежи, ќе ви помогне и ако имате проблеми со дијабетис, хемороиди, егземи, забавена работа на јетрата , атеросклероза, гихт, реума, вртоглавици, деменција, бавно варење на храната, гојазност… комбуха е совршено решение за сето ова. Освен тоа, може да ве ...

Повеќе »

Како до помлади гради

Дали знаете дека ткивото на градите старее три години побрзо од останатите делови на телото. Иако не можете да направите ништо за да го спречите внатрешното стареење, сепак можете да го спречите појавувањето на надворешните знаци, како што се флеки, опуштање на градите и брчки. Еве неколку совети како да ...

Повеќе »

Градите во лето побрзо стареат

Диети со јо-јо ефект Доколку неодамна го симнавте посакуваниот број на килограми, вишокот на опуштена кожа веднаш ќе се забележи во делот на градите. Со зголемувањето на бројот на јо-јо искуства низ годините, ќе се намали еластичноста на градите. Лош градник Секогаш трудете се градникот да биде во вистинската големина. ...

Повеќе »

Се’ за храна: 5 сигнали кои укажуваат на претеран внес на протеини од месо, риба или сирење

Понекогаш е добро ужината да биде богата со јаглени хидрати, а еве и зошто. Кога се во прашање протеините, постојат широк спектар на препораки. Многумина се занимаваат со т.н идеален процент за внесување на одредените состојки во однос на вкупните калории, но бројките понекогаш можат и да не залажат. Има ...

Повеќе »

Се’ за храна: 5 здрави намирници кои грешно се приготвуваат

Кога купувате здрава храна, секогаш имате најдобри намери. Но, ако ја јадете на погрешен начин, може да ги изгубите вредните хранливи состојки, а со тоа да внесете повеќе калории него што сте планирале. Еве неколку најтипични примери од листата на здрави намирници кои грешно се приготвуваат. Путер од кикирики Путерот ...

Повеќе »

Ген здрав како дрен

Научниците за прв пат успешно го отстранија од ембрион, оној дел од ДНК кој предизвикува заболувања кои се наследни, а некои од нив дури и смртоносни. Оваа можност потенцијално ја отвора вратата кон спречување на повеќе од 10000 пореметувања кои се пренесуваат со генерации. Тим на американски и јужнококорејски научници ...

Повеќе »

Се’ за храна: 11 намирници кои ја подобруваат циркулацијата на крвта

Циркулацијата на крвта се подобрува со движење, но на тоа влијаат и одредени намирници. Доколку не се храните со здрава храна која ги обезбедува квалитетните хранливи состојки, може да имате проблеми со циркулацијата, и покрај тоа што сте физички многу активни. Следните 11 намирници може да ви помогнат за подобрување ...

Повеќе »

Кои се најнездравите пијалаци?

Течностите кои би требало да бидат здрави, да нè наполнат со енергија и хранливи материи всушност се полни со шеќер и адитиви чии имиња и самите не знаеме да ги изговориме. Тоа лесно можеме да го сфатиме читајќи ја етикетата за состав, па затоа следниот пат кога купувате издвојте неколку ...

Повеќе »

Блитва за здраво срце

Блитвата спаѓа во нискокалоричните продукти, па се смета за идеален зеленчук за одржување на телесната тежина. Содржи витамини В и Ц, како и бета-каротин, магнезиум, железо, калиум, калциум, а преполна е и со јаглехидрати и протеини. Блитвата ги чува коските затоа што содржи големи количини витамин К, магнезиум и калциум, а токму овие ...

Повеќе »

Мени на исхрана за да ја победите анксиозноста

Докторката Ума Наидо, експерт за храна, но и психологија, неодамна напиша статија за моќта што ја има храната во лекувањето анксиозност. Таа објасни дека иако здравата диета со голема количина вода и ниско ниво на кофеин е клучна, постојат одредени продукти што можете да ги консумирате. Еве го нејзиното мени: ...

Повеќе »

Истражување: Мобилните телефони предизвикуваат депресија кај децата

Апаратите кои зрачат, како мобилните телефони, поттикнуваат депресија кај тинејџерите, утврдија јапонските експерти, а резултатите ги објавија во „Журнал за педијатрија и психологија“. Тие анализираа дури 18.000 адолесценти и открија дека белата светлина од екранот на мобилниот телефон, посебно ако се користи во вечерните часови, доведува до несоница и други ...

Повеќе »

Хипохондриците живеат подолго

За хипохондриците најчесто се вели дека нивната непотребна грижа за здравјето „ќе ги однесе в гроб”, но една нова студија покажува тие всушност живеат подолго. Генерално, невротичните луѓе кои го оцениле своето здравје како лошо без физички причини за тоа, имаат помал ризик од смрт. Се смета дека „здравите невротици” ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']
Close