Здравје и Убавина – Page 12 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Сѐ за храна: Освежително смуди од праски без шеќер

Ова е многу брз и освежителен рецепт за смуди од праски, погоден за летните топли денови. Потребни ви се само 10 минути и неколку здрави состојки од кујната. Идеално е за појадок, но може да го послужите како ужина или здрав десерт. А не само во лето, истиот може да ...

Повеќе »

Сѐ за храна: Здраво пире со блитва

Секогаш е добро кога се патува и се запознава културата на друг народ, нивните обичаи и храна. Токму на едно наше патување имавме можност да пробаме пире со блитва кое многу ни се допадна. Штом се вративме дома, решивме да го направиме и дегустираме со поширокото семејство, па така да ...

Повеќе »

Сѐ за храна: Домашен џем од боровинки

Некои го нарекуваме слатко, некои мармалад, а некои џем, како и да е, има одличен вкус кој е најдобар кога е домашно. На ваше барање, домашен џем од боровинки! Рецептот е составен за мала доза, а по желба може да ја зголемувате. Ако сакате да имате за подолго време, препорачуваме ...

Повеќе »

Сѐ за храна: Стар рецепт за слатко од кора од лубеница

Старите, традиционални рецепти се едни од најубавите. А овој пат благодарение на Клара ви претставуваме стар рецепт за слатко од кора од лубеница. За ова слатко таа вели: „Рецептот за слаткото ми е од изданието за храна „Софра“ од далечната 96 или 97 година. После толку години повторно сега пак ...

Повеќе »

Сѐ за храна: Лесна пита со зеленчук – без глутен

Оваа лесна пита со зеленчук настана потполно спонтано, а вкусот кој се создаде баш одличен! Започнавме да ја правиме како за забава и интересно време во кујна, па добивме нешто вкусно кое може да се јаде засебно или пак во комбинација со друго јадење како еден вид вкусно зачинето лепче. ...

Повеќе »

Сѐ за храна: Здравото семе од грозје е најјак антиоксиданс и чувар на срцето

При користењето на грозјето во исхраната, важно е да знаеме дека здравото семе од грозјето не треба да се фрла, туку треба да се јаде и да се користат придобивките од него кои ги чуваат виталните органи и го штитат нашето целокупно здравје. Грозјето и црвеното вино се сметаат за ...

Повеќе »

Сѐ за храна: Природен раствор за отстранување на забен камен

Наслагите од забен камен не само што изгледаат грдо, туку можат да предизвикаат и сериозни проблеми. Забниот камен е тврда наслага на забите која се таложи со текот на времето. Доколку спаѓате и вие во категоријата на луѓе кои се тресат од страв при посета на стоматолог, тогаш ова природно ...

Повеќе »

Се’ за храна: Компот од црни сливи и цимет

Ароматичен и сосем едноставен, а што е одлично и проверен рецепт! Нашата пријателка Лана ни кажа дека овој рецепт за припрема на компот од црни сливи и цимет го обожава, па како омилен го прави секоја година. Ние го потврдивме тоа и од бројните позитивни коментари на нејзиниот блог Kuhinjica ...

Повеќе »

Како да си ја подобрите меморијата?

Со оглед на секојдневните обврски со кои сме опкружени, постојано се соочуваме со работни задачи, кои колку и да имаме добра меморија, некогаш едноставно ги забораваме. Додека сме млади воопшто не размислуваме за тоа, но всушност мора да го храниме мозокот со цел меморијата да ни остане на добро ниво ...

Повеќе »

Сѐ за храна: Што е поздраво, смуди или цело овошје?

Смудито (напиток од мелено овошје, зеленчук и други намирници) станува се повеќе популарно. Нема сомнежи дека тоа е здрав оброк. Но, дали вкусното смуди е поздраво од целото овошје, во неговиот природен облик? Овошјето спаѓа во групата на најздрава храна. Речиси секој нутриционист ќе ви препорача дека може да јадете ...

Повеќе »

Колку реално треба да биде чиста кожата?

Некаде помеѓу миење и „стругање“, тоа е вистинскиот одговор! Ви ги претставуваме најдобрите методи за отстранување на нечистотиите од лицето. Масна кожа Ги знаете оние гелови за чистење на кожата што создаваат пена? Тие се совршени за вашиот тип кожа. Таа пена овозможува поголема покриеност на кожата и отстранување на ...

Повеќе »

Како да се ослободите од болките во грбот, вратот, зглобовите и нозете за 7 дена?

За овој рецепт долго се пишуваше на интернет порталите, а оние кои го пробале велат дека е одличен. Како и да е, немате што да изгубите бидејќи сите состојки се безбедни. Затоа, доколку имате проблеми со зглобовите и страдате од болки во вратот и грбот, пробајте го следниот рецепт: Купете ...

Повеќе »

Фитнес инструкторка кој секој би ја посакал

Џасмин Чикито (21) е фитнес инструкторка од Лос Анџелес и инспирација за многу девојки кои сакаат да имаат позадина како нејзината. Поради тоа, оваа убавица напиша прирачник со вежби и диети кои таа ги користи, за да им помогне на девојките кои сакаат “силни бутови и задник”. Вежбањето е мојот живот ...

Повеќе »

ВИДЕО: Огледало кое помага околу слабеењето

Сакате да ослабете, но не сте сигурни каков режим на исхрана и вежби треба да воведете затоа што не знаете кој дел од вашето тело најмногу треба да го намалите или кои мускули да ги засилите? Новиот уред налик на огледало ќе ви помогне во тоа. „Магичниот уред“ Naked 3D ...

Повеќе »

За денес ви препорачуваме: Речел со суво грозје

За ова слатко јас редовно користам зелена ребраста тиква. Тиквата се лупи и се сече на парчиња по желба. 500гр вар се потопува во 4л вода и се остава да се наталожи. Се процедува и се става во подлабок лонец. Исечените парчиња тиква се ставаат во водата и се оставаат ...

Повеќе »