Последни вести

Денес за ручек ви препорачуваме – Македонски полнети домати

polneti-domati

Потребни состојки: 10 црни маслинки 3 китки магдонос 2 китки млад кромид 4 листови босилек 50 гр кашкавал 100 гр шунка 100 гр урда 100 гр сирење 2 јајца 4 големи домати Начин на подготовка: Ги миеме доматите и им ги сечеме врвовите како капаче. Ја вадиме внатрешноста со лажица. Ги ...

Повеќе »

Неколку предлози за здрав појадок

pojadok

Во продолжение ќе пронајдете два предлога за оригинален појадок. Доколку денес веќе сте појадувале, тогаш утрешниот ден е вистинското време за да ги испробате овие два рецепти. Започнете го денот со здрав и лесен појадок! Појадок во тегла Навечер, пред да одите во кревет, измешајте неколку состојки во некоја тегла, ...

Повеќе »

Докторите предупредуваат: Танга гаќичките предизвикуваат здравствени проблеми

40700_01_554_2

Иако некои жени веќе не ги претпочитаат танга гаќичките кога е во прашање долната облека, докторите и понатаму апелираат дека овие гаќички се штетни по здравјето. Докторите велат дека никогаш не би требало да ги носите за време на спортување. Ваквите гаќички не се растегливи и затоа никако не се ...

Повеќе »

Домашен рецепт за подобра столица

lеneno-seme

Имате проблем со нередовна столица? Можеби немате, но би сакале да имате малку поцелосно празнење и убаво да ги исчистите цревата. Ова е многу едноставен рецепт, токму за оваа проблематика. Потребни ви се ленено семе, сусам, вода и малку добра волја. Потребни состојки: 4 супени лажици сирово ленено семе 1 ...

Повеќе »

Одличен домашен лек за остеопороза

рецепт остеопороза

Околу 75 милиони луѓе страдаат од остеопороза во Европа, САД и Јапонија. Состојбата се карактеризира со губење на коскена маса, што доведува до зголемување на ризикот од фрактури. Кај жените ризикот е четирипати поголем. Ви го претставуваме овој домашен рецепт, познат уште во Античка Спарта, кој содржи состојки кои ќе ...

Повеќе »

Домашен пијалок кој ефикасно ги чисти бубрезите

Bubrezi - lek

Бубрезите се едни од најважните органи кои го прочистуваат нашето тело. Благодарение на нив се елиминираат сите токсини и вишокот сол од организмот. Сепак,  потребно е нивно периодично чистење за да можат непречено и подобро да функционираат. Со текот на времето, солите и токсините се акумулираат во бубрезите, како и ...

Повеќе »

Оваа техника го намалува стресот, а ќе ви одземе само 5 минути

Enjoy-Nature

Ако некогаш сте се почувствувале глупаво за време на вежбите за дишење додека практикувате јога, имајте го ова на ум: група истражувачи открила дека оние кои дневно практикувале по 25 минути Sudarshan Kriya joga (специфична техника на дишење) ја намалиле анксиозноста за околу 44 % во текот на 6 месеци. ...

Повеќе »

Зошто не треба да ги кршите апчињата на половина пред да ги испиете?

pills

Независно дали имате редовна или повремена терапија, таблетите против главоболка никогаш не кршете ги на половина. Фармацевти советуваат дека таблетите секогаш треба да се пијат во еден дел, односно такви какви што се. „Обложените таблети се обложени со причина, најчесто за да се спречи растворањето и дејството на лекот во ...

Повеќе »

Невербална комуникација на интервју за работа

5d7de5e30378f374_stress.xxxlarge_2x

Сте се запрашале ли кој дел од човечкото тело се возбудува десет пати при емоционален стрес? Одговорот е многу јасен за сите, тоа е човечкото око. Кога доживуваме емоционален стрес, нашите зеници се зголемуваат, а кога губиме интерес тие се намалуваат. Ове е еден елемент од невербалната комуникација. Невербалната комуникација ...

Повеќе »

Како да намалите 5 килограми за само 3 дена

kompircinja

Со оваа диета која е многу едноставна, за само три дена ќе ослабете до 5 килограми. Ваков начин на исхрана се држи само 3 дена во кои можете да ослабете дури и до 5 килограми. За време на диетата се јадат варени компири и се пие јогурт со ниска масленост. ...

Повеќе »

Рецепт за синуси кој веднаш ќе ви помогне

list_sinusi_1

Воспалението на синусите најчесто се јавува поради настинка, но и како последица на честата промена на времето. Не треба да ги сфаќате несериозно, бидејќи лесно може да прерасне во хронична болест, па затоа упатете се кај вашиот лекар. Сепак, додека не се обратите на лекар, можете да се потрудите да ...

Повеќе »

Лекарите откриле лек кој ќе го продолжи животот на 120 години

Лекови

Прв пат во историјата научниците тестираат лек против стареење и тестовите ги спроведуваат врз луѓе, јавува британскиот Метро. Тоа би можело да значи дека  животниот век на луѓето ќе се зголеми до 120 години. Овој лек, кој  се користи за лекување на дијабетес  и се вика метформин, веќе покажа добри ...

Повеќе »

Медена облога против кашлица за деца над 6 месеци

Лекување со медена облога

Суштината на лекувањето со ваквата „медена облога“, со цел лекување на кашлицата е природниот метод, кој се користи уште многу одамна за лекување на болести на респираторниот тракт, пишува порталот nmd. Медот поседува висока биолошка активност, а со помош на облогата може да се помогне во исфрлањето на слузта која ...

Повеќе »

За денес ви препорачуваме – Палента со печурки

палентата

Палентата можеме да ја сместиме во инстант храна, со оглед на тоа што брзо и лесно се подготвува. Денес ви предлагаме комбинација од палента и печурки, рецепт за кој веруваме дека ќе ви стане омилен начин на сервирање палента. Потребно: – 160 г. праз или кромид – 650 г. домат ...

Повеќе »

Ослабете и спротивставете им се на мрзеливите црева со овој напиток!

Напиток

Лекарите тврдат дека вишокот на масно ткиво кое се таложи на стомакот е последица на мрзеливи црева и нивно нередовно празнење, бидејќи на тој начин организмот се оптеретува со токсини и е оневозможен правилно да ја искористи енергијата, која често завршува во резерви. Меѓутоа, постои едно природно средство кое нутриционистите ...

Повеќе »
Close