Последни вести

Се’ за храна: Со здрави навики против висок крвен притисок

Високиот крвен притисок или хипертензија е честа здравствена состојба која се среќава кај 60% од луѓето на возраст над 65 години. Треба да се обрне големо внимание на оваа тема затоа што високиот крвен притисок претставува прикриена и сериозна закана за здравјето. Најчестиот начин на исхрана кој се препорачува за ...

Повеќе »

По празниците: Детоксикација со диета но не со прегладнување

Празниците во Македонија се пречекуваат со богата трпеза. И тогаш ретко кој од нас е дисциплиниран, па се јаде и се пие во прекумерни колични. А тоа значи дека и холестеролот, триглицеридите, шеќерот и низа други вредности во организмот може да станат прекумерни, за на крај и бројките на вагата ...

Повеќе »

Се’ за храна: Лековит чај од ким како ефикасен лек против настинка и кашлица

Искористете го целиот лековит потенцијал на овој популарен зачин! Освен широката припрема во кулинарството, кимот заслужено има место и во многу природни лекови. Во овој случај, со многу едноставна постапка може да направите лековит чај од ким и лесно да се „спасите“ од тегобите кои ги носи променливото време без ...

Повеќе »

Се’ за храна: Краставица – ублажува глад, отстранува стрес и чисти санитарии!

Овој воден и сочен плод, не само што има многу позитивни влијанија врз нашето здравје, туку можете да го употребите и како средство за чистење. Вкусната краставица е многу благодарен зеленчук за одгледување. Има пријатен мирис и вкус, а дали сте знаеле дека има моќ и да чисти? Со помош ...

Повеќе »

Се’ за храна: Зошто босилекот треба да биде вклучен во секојдневната исхрана?

Дали знаете дека постојат преку 160 различни врсти на босилек? Тие се разликуваат во бојата, аромата и големината на растението. Но, лековитите својства кои ги поседуваат се многу слични. А во текстот кој следува ви откриваме зошто босилекот треба да биде вклучен во секојдневната исхрана. Босилекот најповеќе се користи во ...

Повеќе »

Млеко за витка става

Млекото за појадок, може да го спречи таложењето на килограмите, сугерираат новите истражувања. Наспроти вообичаените тврдења врзани за исхраната истражувањето покажало дека чаша млеко за појадок во комбинација со житарици или тост остава чувство на поголема заситеност отколку џус во истата комбинација. „Млекото, само по себе нема да ви помогне ...

Повеќе »

Се’ за храна: 8 намирници кои помагаaт за регулирање на крвниот притисок

Кога ќе спомнеме регулирање на крвниот притисок, најголем број од нас помислуваат на висок крвен притисок. Можеби со право, затоа што знаеме дека е многу честа појава. Но, има и такви луѓе кои се соочуваат со проблем како што е низок крвен притисок, па ајде да видиме што може да ...

Повеќе »

Пролетни алергии: 7 природни лекови

Симптомите кои ги мачат алергичните во овој дел од годината се кивавица, солзи во очите и гребење на грлото. Пролетта, покрај топли денови, со себе носи и низа алергии. Симптомите кои ги мачат алергичните во овој дел од годината се кивавица, солзи во очите и гребење на грлото. Сепак, како ...

Повеќе »

Не мешајте ги суплементите со утринското кафе

Доколку имате обичај суплементите да ги консумирате со утринското кафе, време е да ја промените таа навика. Имено, кофеинот во кафето може да ја намали способноста на организмот да апсорбира одредени витамини и минерали, како што се витаминот Б-комплекс, витамин Д, железото и калциумот. Ова не случај само со кафето, ...

Повеќе »

Се што не сте знаеле за сојата

Веројатноста дека сте слушнале збунувачки работи за сојата, е голема. Некои велат дека сојата е супер храна, додека пак други велат дека го зголемува ризикот од рак. Но, едно е сигурно: производите со соја се богати со протеини, влакна, калциум, калиум и Б витамини. Плус, една европска студија докажала дека ...

Повеќе »

Коктели за женска возбуда

Коктелите важат за пијалаци кои најлесно ги возбудуваат жените. Боите и ефектните декорации се само екстра добивка за привлекување на дама. Постојат неколку коктели кои најмногу ги возбудуваат жените и тоа се добиени врз основа на анализа на неколку искусни бармени низ светот. Ladykiller 30 ml џин 10 ml бренди ...

Повеќе »

Се’ за храна: 5 симптоми кои укажуваат на недостаток на протеини

Повеќе од најпопуларните диети на денешното време, препорачуваат зголемен внес на протеини. Сепак, многу луѓе не консумираат доволна количина од намирниците кои се богати со нив. Еве на кои симптоми треба да реагирате и да препознаете дека вашиот организам има недостаток на протеини. Често пати е тешко да ги препознаеме ...

Повеќе »

Кои витамини имаат заштитен ефект при загадување?

Витамините од групата Б може да заштитат од последиците од загадувањето на воздухот. Американски научници открија во истражување со луѓе, дека високи дози од овие суплементи може „целосно да ги коригираат“ повредите предизвикани од многу фини честички. Научниците изјавија дека ефектот е реален, но го истакнаа малиот обем на истражувањето ...

Повеќе »

Се’ за храна: 3 најчести грешки при подготовка на месо

Се восхитувате ли на сочното месо кое се нуди во рестораните, а штом го приготвите дома не го добивате истиот резултат? Дали знаете дека постојат одредени трикови при подготовката на месо? Ако досега при пржење или печење добивате суво и тврдо месо, време е да проверите дали ги правите овие ...

Повеќе »

Евтино и брзо: Како дома да направите сала за вежбање?

Погледнете го ова видео, ваква спортска опрема сигурно имате Ако тоа што немате спортска опрема ви служи како изговор да не вежбате, погледнете го ова видео. Потоа ќе немате изговори. Погледнете: Извор: Телеграф

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']
Close