Последни вести

За денес ви препорачуваме: Речел со суво грозје

За ова слатко јас редовно користам зелена ребраста тиква. Тиквата се лупи и се сече на парчиња по желба. 500гр вар се потопува во 4л вода и се остава да се наталожи. Се процедува и се става во подлабок лонец. Исечените парчиња тиква се ставаат во водата и се оставаат ...

Повеќе »

Што да јадете навечер, а да немате проблем со килограмите

Мед, туна, сирење и мисирка можат да се јадат барем три часа пред спиење! На жените кои сакаат да ослабат не им се препорачува да јадат во доцните ноќни часови. Бидејќи телото не користи еднаква количина на енергија ноќе и дење, вишокот храна што го јадеме навечер се претвора во ...

Повеќе »

Неколку совети за здрава диета

За да можеме да ја одржиме тежината во нормални граници, како и да го сочуваме здравјето, треба да јадеме разновидна храна. Губење на тежина од 0,5 до 1 кг неделно е она соодветното кое не би требало да ви штети на здравјето. За да го постигнете тоа, треба внесот на ...

Повеќе »

Жените во Македонија живеат подолго, работат во приватниот сектор, и се пообразовани од мажите

Просечниот век на жените во Македонија е 77,2 години и живеат 3,9 години подолго од мажите. Возраста на која стапуваат во брак е 26 години и одлучуваат да родат едно до две деца, покажуваат статистичките податоци. Во 2014 години од вкупно 23.596 живородени деца, 48 проценти или 11.424 се женски, ...

Повеќе »

Денес за ручек ви препорачуваме – Македонски полнети домати

Потребни состојки: 10 црни маслинки 3 китки магдонос 2 китки млад кромид 4 листови босилек 50 гр кашкавал 100 гр шунка 100 гр урда 100 гр сирење 2 јајца 4 големи домати Начин на подготовка: Ги миеме доматите и им ги сечеме врвовите како капаче. Ја вадиме внатрешноста со лажица. Ги ...

Повеќе »

Неколку предлози за здрав појадок

Во продолжение ќе пронајдете два предлога за оригинален појадок. Доколку денес веќе сте појадувале, тогаш утрешниот ден е вистинското време за да ги испробате овие два рецепти. Започнете го денот со здрав и лесен појадок! Појадок во тегла Навечер, пред да одите во кревет, измешајте неколку состојки во некоја тегла, ...

Повеќе »

Докторите предупредуваат: Танга гаќичките предизвикуваат здравствени проблеми

Иако некои жени веќе не ги претпочитаат танга гаќичките кога е во прашање долната облека, докторите и понатаму апелираат дека овие гаќички се штетни по здравјето. Докторите велат дека никогаш не би требало да ги носите за време на спортување. Ваквите гаќички не се растегливи и затоа никако не се ...

Повеќе »

Домашен рецепт за подобра столица

Имате проблем со нередовна столица? Можеби немате, но би сакале да имате малку поцелосно празнење и убаво да ги исчистите цревата. Ова е многу едноставен рецепт, токму за оваа проблематика. Потребни ви се ленено семе, сусам, вода и малку добра волја. Потребни состојки: 4 супени лажици сирово ленено семе 1 ...

Повеќе »

Одличен домашен лек за остеопороза

Околу 75 милиони луѓе страдаат од остеопороза во Европа, САД и Јапонија. Состојбата се карактеризира со губење на коскена маса, што доведува до зголемување на ризикот од фрактури. Кај жените ризикот е четирипати поголем. Ви го претставуваме овој домашен рецепт, познат уште во Античка Спарта, кој содржи состојки кои ќе ...

Повеќе »

Домашен пијалок кој ефикасно ги чисти бубрезите

Бубрезите се едни од најважните органи кои го прочистуваат нашето тело. Благодарение на нив се елиминираат сите токсини и вишокот сол од организмот. Сепак,  потребно е нивно периодично чистење за да можат непречено и подобро да функционираат. Со текот на времето, солите и токсините се акумулираат во бубрезите, како и ...

Повеќе »

Оваа техника го намалува стресот, а ќе ви одземе само 5 минути

Ако некогаш сте се почувствувале глупаво за време на вежбите за дишење додека практикувате јога, имајте го ова на ум: група истражувачи открила дека оние кои дневно практикувале по 25 минути Sudarshan Kriya joga (специфична техника на дишење) ја намалиле анксиозноста за околу 44 % во текот на 6 месеци. ...

Повеќе »

Зошто не треба да ги кршите апчињата на половина пред да ги испиете?

Независно дали имате редовна или повремена терапија, таблетите против главоболка никогаш не кршете ги на половина. Фармацевти советуваат дека таблетите секогаш треба да се пијат во еден дел, односно такви какви што се. „Обложените таблети се обложени со причина, најчесто за да се спречи растворањето и дејството на лекот во ...

Повеќе »

Невербална комуникација на интервју за работа

Сте се запрашале ли кој дел од човечкото тело се возбудува десет пати при емоционален стрес? Одговорот е многу јасен за сите, тоа е човечкото око. Кога доживуваме емоционален стрес, нашите зеници се зголемуваат, а кога губиме интерес тие се намалуваат. Ове е еден елемент од невербалната комуникација. Невербалната комуникација ...

Повеќе »

Како да намалите 5 килограми за само 3 дена

Со оваа диета која е многу едноставна, за само три дена ќе ослабете до 5 килограми. Ваков начин на исхрана се држи само 3 дена во кои можете да ослабете дури и до 5 килограми. За време на диетата се јадат варени компири и се пие јогурт со ниска масленост. ...

Повеќе »

Рецепт за синуси кој веднаш ќе ви помогне

Воспалението на синусите најчесто се јавува поради настинка, но и како последица на честата промена на времето. Не треба да ги сфаќате несериозно, бидејќи лесно може да прерасне во хронична болест, па затоа упатете се кај вашиот лекар. Сепак, додека не се обратите на лекар, можете да се потрудите да ...

Повеќе »
Close
Advertisment ad adsense adlogger