Земјоделците преку смс пораки ќе се информираат за временските услови – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Земјоделците преку смс пораки ќе се информираат за временските услови

zemjodelie

Шест агрометеоролошки станици во шест плански региони ќе бидат поставени до крајот на годинава, со цел земјоделците преку СМС пораки да добиваат информации за очекуваните временски услови во нивниот регион со препораки за евентуално третирање со пестициди – соопшти денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков.

Како што рече министерот Цветков во обраќањето на манифестацијата „Ден на пченицата“, доколку корисниците оценат дека проектот е ефикасен, следната година ќе се постават дополнителни 30 агрометеоролошки станици.

Би те интересирало и

Крушево ќе го одбележи роденденот на Тоше Проески

Сопригодна програма на 25 јануари Крушево ќе го одбележи роденденот на Тоше Проески, македонската и ...

ЗНМ бара Обвинителството повторно да ги разгледа пријавите за говор на омраза

Во Македонија постои политика на неказнивост на насилството на новинари – смета претседател на ЗНМ, ...