Земјотрес од 5,6 степен во близина на нуклеарната централа „Фукушима“ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Земјотрес од 5,6 степен во близина на нуклеарната централа „Фукушима“

Земјотрес од 5,6 степен го потресе североисточниот дел на Јапонија, соопштија агенциите.

Според податоците на националното метеоролошко управување, епицентарот бил во реонот на префектурата Мијаги на длабочина од 50 километри.

За кратко беше прогласена тревога од цунами. Засега нема податоци за разурнувања и жртви.

Нема информации и за проблеми во нуклеарната централа „Фукушима“, која е во соседната префектура.

Земјотресот е почувствуван во 17 префектури на Јапонија.

Извор: Стандард

 

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...