Златната копија од модулот со кој слетаа на месечината Нил Амстронг е украден – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Златната копија од модулот со кој слетаа на месечината Нил Амстронг е украден

Ретка златна копија на модулот, со кој во 1969 година американскиот астронаут Нил Армстронг слета на Месечината, е украдена од „Нил Армстронг Музејот на воздухопловство и космонаутика“ во неговиот роден град Вапакинета, Охајо, пренесува NBC News.

Станува збор за копија од масивно злато со големина од речиси 13 сантиметри. Експонатот е особен важен поради фактот што во светот постојат само три такви копии. Тие се изработени од француската фирма за накит „Картие“ за секој од тројцата астронаути кои учествуваа во месечевата мисија – Армстронг, Едвин „Баз“ Олдрин и Мајкл Колинс. Им биле подарени во Париз, малку по нивното враќање од историската мисија, забележува ТАСС.

Армстронг, кој почина во 2012 година на 82 години, е првиот човек стапнал на Месечината.

Од полицијата велат дека вредноста на експонатот не може да се измери. Градската полициска служба работи на истрагата во соработка со ФБИ и Канцеларијата за криминални истраги на Охајо.

Би те интересирало и

Пронајден мртов ловџија во Маврово

66 годишен жител на долнореканскот село Врбјани бил пронајден мртов во близина на Маврово во ...

Почина основоположничката на македонската балетска сцена, Бранѓолица

Денеска, на 82-годишна возраст почина балерината Вера Бранѓолица, родена Божиновска, една од основоположниците на балетската ...