Зошто циметот е одличен зимски пријател на организмот – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Зошто циметот е одличен зимски пријател на организмот

Не само што убаво мириса и има специфичен вкус, циметот може да биде одличен пријател на вашето здравје. Важи за одлична комбинација во зимските денови, а помеѓу останатото, конзумацијата на цимет е еден од најдобрите начини за регулација на шеќерот во крвта.

Подготовката на напиток со цимет е едноставна. Ставете вода да зоврие и додадете една чајна лажичка цимет и оставете да стои 15 минути. Водата ќе прими кафеавкаста боја. Потоа процедете ја течноста и испијте ја.

Прочитајте повеќе на: ММС.МК

Би те интересирало и

Истражувањата покажаа: Жените се посилен пол

Истражувачи од Универзитетот во Лондон откриле дека женскиот имун систем може да победи различни инфекции ...

Направи сам: Зелен напиток за постпразнична детоксикација

Периодот по празниците е време кога некои обично повторно почнуваат да ги бројат калориите или ...