Идната директорка на ЦИА крие мрачно минато – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Идната директорка на ЦИА крие мрачно минато

Ако Сенатот на САД го потврди изборот на Џина Хаспел, таа ќе биде првата жена, која ќе раководи со американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА).

Откако вчера Трамп го разреши државниот секретар Рекс Тилерсон, а на негово место го именува досегашниот директор на ЦИА, Мајк Помпео, за негова наследничка ја предложи Хаспел, досегашната заменичка директор на Aгенцијата.

Хаспел е позната како раководител на таен затвор на ЦИА на Тајланд, во кој осомничените за тероризам биле измачувани.

– Хаспел, која има големо искуство во ЦИА во странство, раководеше со таков затвор кус период во 2002 година, кога со техниката симулација на давење се измачувани Абу Зубајадах и Абд ал Рахим ал-Нашири, изјавија неименувани претставници на ЦИА.

 

Преземено од: Независен

Би те интересирало и

Приведен Никола Саркози

Француската полиција денеска го приведе на распит поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози во рамки ...

Нападната турската Амбасада во Данска

Најмалку две лица денеска ја нападнаа турската Амбасада во Копенхаген со молотови коктели. Во нападот ...