ИД презеде одговорност за нападите во Иран, расте бројот на жртвите

Најмалку осум лица загинаа, а голем број се повредени во координираните напади на бомбаши самоубијци во иранскиот парламент и мавзолејот на Хомеини во Техеран.

Властите стравуваат дека бројот на загинати ќе расте со оглед дека сè уште трае хаотична ситуација и нема потврдени информации ниту за жртви ниту за спасени. Исламска држава ја презеде одговорноста за нападите, кои се први во Иран.

Нападот врз зградата на парламентот беше проследен и со заложничка драма, која не е јасно дали сè уште трае. Инаку, вооружени напаѓачи утрото со калашников влегле во парламентот, убиле еден стражар, по што еден од напаѓачите се разнел. Потоа се појавија информации дека се случил друг бомбашки напад во мавзолејот во Техеран.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

ЕУ: рекордна казна за Гугл за манипулирање на резултати од пребарување

Повеќето интернет корисници пребарувањето го почнуваат на Гугл. Но често не добиваат соодветни резултати, веќе ...

Холандија соодговорна за смртта на 350 муслимани во Сребреница

Повеќе од 20 години по масакрот врз муслиманите во босанска Сребреница, холандски суд пресуди дека ...

Close