Избран најдобриот тим во Премиер лигата – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Избран најдобриот тим во Премиер лигата

Професионалната фудбалска асоцијација (ПФА) на Англија го избра најдобриот тим во Премиер лигата за сезоната 2017/18.

Најмногу играчи во идеалниот состав доаѓаат од новиот шампион Манчестер Сити – вкупно петмина, од Тотенхем се тројца, а по еден се од Манчестер Јунајтед, Ливерпул, Челзи.

Идеален тим во Премиер лигата за оваа сезона:

голман – Давид Де Геа (Манчестер Јунајтед);

одбрана – Кајл Вокер (Манчестер Сити), Јан Вертоген (Тотенхем), Николас Отаменди (Манчестер Сити), и Маркос Алонсо (Челзи);

среден ред – Давид Силва (Манчестер Сити), Кевин де Бруин (Манчестер Сити), Кристијан Ериксен (Тотенхем) и Мохамед Салах (Ливерпул);

напад – Хари Кејн (Тотенхем) и Серхио Агуеро (Манчестер Сити).

Извор: МИА

Би те интересирало и

Конте: За две недели ќе се знае дали го напуштам Челзи

Менаџерот на Челси, Антонио Конте ќе го почека крајот на сезоната, за да ја објави ...

Алекс Фергусон се разбуди од кома

Сер Алекс Фергусон се разбудил од кома и почнал да разговара со семејството – пренесе ...