Изгласан е Законот за јазици – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Изгласан е Законот за јазици

Фото: МИА

 

Во тензична атмосфера Собранието на Р.М по втор пат го донесе Законот за употреба на јазиците. За него гласаа 64 пратеници. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ не гласаа.

На целиот овој процес му претходеа викања, туркања, интревенција на собраниското обезбедување.

Кога на дневен ред дојде точката за Законот за употреба на јазиците, вмровските пратеници се собраа на говорницата и почнаа да се караат со претседателот на Собранието Талат Џафери.

Најжесток од сите беше екс премиерот Никола Груевски, кој истури вода на масата кај Џафери, му го исклучи микрофонот по што почна да замавнува кон него. Обезбедувањето веднаш реагираше обидувајќи се да го спречи инцидентот на денешната седница на чиј дневен ред е законот за употреба на јазиците.

За малку ќе дојдеше до физичка пресметка, по што беше дадена пауза од 15 минути.

Би те интересирало и

Во Охрид денес се санираа штетите кои ги направи невремето вчера

Во Охрид денес се санираа штетите кои ги направи невремето вчера, а кое беше проследено ...

Алармантното зголемување на нивото на Охридското езеро ги поплавија улиците во центарот на Охрид

Јужниот ветер кој достигнуваше брзина и од 100 километри на час, високите бранови но и ...