Изградба на нов град во Сирија за бегалците предлага Ердоган – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Изградба на нов град во Сирија за бегалците предлага Ердоган

 

ердоган

Ердоган во синоќешниот говор во Истанбул нагласи дека новиот град би се изградил во близина на турската граница, додавајќи дека за оваа идеја веќе разговарал и со американскиот претседател Барак Обама.

– Ќе ви кажам нешто. Решението е да создадеме град во северниот дел на Сирија. Разговаравме за таа идеја со Обама и дури одредивме координати, но планот се уште не почнал да се реализира, истакна шефот на турската држава.

Тој објасни дека градот би се простирал на површина од 4.500 километри, а неговата инфраструктура би можела да биде изградена во соработка со меѓународната заедница. Турските власти повеќе пати се обиделе да ги убедат своите западни сојузници да помогнат при воспоставување безбедносни зони во Сирија, каде ќе бидат сместени бегалците, но ова е првпат Ердоган да предложи изградба на цел град. Во Турција моментно се наоѓаат околу 2,7 милиони сириски бегалци.

Би те интересирало и

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...

Во Грција конфискувана голема колична штетна храна увезена од Турција

Властите во Грција во последните денови конфискувале повеќе од 400 тони штетна храна која во ...