Израелците создадоа батерија за електричен автомобил која се полни за само пет минути – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Израелците создадоа батерија за електричен автомобил која се полни за само пет минути

Израелската компанија StoreDot направи интересен напредок во врска со технологијата на батерии, но најновото достигнување кое го претстави на технолошкиот саем Cube Tech Fair во Берлин може да влезат во историјата.

Имено компанијата произведе нова батерија за електричен автомобил која се полни за само пет минути. Додека бројните стручњаци денес се обидуваат да ја унапредат силата на батеријата, батеријата на StoreDot се фокусирала на брзината на полнење. На пример Суперчарџерот на Тесла за електричен автомобил му е потребно 75 минути за полнење.

„Брзината на полнење на батеријата е критична карика која недостасува за електричните возила да бидат сеприсутни“, изјави директорот и основач на StoreDot, Дорон Мајерсдорф.

Компанијата StoreDot тврди дека нивната батерија FlashBattery е посигурна од останатите кои се користат за електричните возила затоа што не е запаллива. Се очекува оваа батерија да биде достапна на пазарот во наредните три години.

Превземено од: СлободенПечат

Би те интересирало и

Објавена уште една снимка со бркање НЛО, Пентагон молчи

Објавена е нова снимка што од неодамна веќе не се вбројува во „класифицирани тајни документи“, ...

Критична маса #70: „Имаш сериозна врска?“

Што претставува за тебе точакот? Можеби за некои е заменливо парче метал и две гуми. ...