Илјадници луѓе протестираа во Хамбург пред Г20 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Илјадници луѓе протестираа во Хамбург пред Г20

Илјадници луѓе учествуваа на првиот голем протест во северниот германски град Хамбург, пред групата од 20-те да се состани следниот викенд.

 

Околу 4.000 луѓе маршираа низ центарот на градот во неделата, во знак на протест против климатските и трговските политики на главните развиени и растечки економии во светот, пренесе АП.

Демонстрантите се упатија со флотила од стотици мали чамци, организирана од страна на еколошките, работничките, црковните групи и групите за човекови права.

Властите организираат силна контрола и одредени области на Хамбург ги прогласија за недостапни за демонстрантите за време на самитот на 7-8 јули.

Канцеларката Ангела Меркел во неделата рече дека сака дискусиите меѓу водачите да ги вклучат прашањата за одржливиот развој, правата на работниците и заштитата на животната средина.

Извор: МКД

Би те интересирало и

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат како ди- џеј Авичи, не покажале ...

Марио Абдо Бенитес е новиот претседател на Парагвај

Конзервативецот Марио Абдо Бенитес победи на претседателските избори во Парагвај со 46 отсто од гласовите, ...