Иницијатива на граѓани собираа ѓубре на Шар Планина

Иницијативата да ја спасиме Попова Шапка собра големи количини ѓубре на излетничките места кон Попова Шапка и на самиот туристички центар, кое несовесните граѓаните го оставиле зад себе.

Вакви еколошки акции се потребни почесто со цел да се разбуди ниската еколошка свест кај народот, но и надлежните редовно да го собираат сметот и да ги казнат лицата кои го фрлаат, рече Амди Сулејмани од Иницијативата да ја спасиме Попова Шапка.

Поранешниот директор на Попова Шапка Менан Мемеди, смета дека еколошката црна состојба која постои на Шарпланинскиот предел, само придонесува оваа дестинација да исчезнува од мапата на туристите.

Учесниците од Иницијативата да ја спасиме Попова Шапка, го посетија туристичкиот центар и Шарпланинските села од каде собраа големи количини отпад, кој беше фрлен на зелените површини.

Додади коментар

Би те интересирало и

Состојба на патиштата: Зголемен интензитетот сообраќај надвор од градовите

Сообраќајот на државните патишта се одвива пo суви коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци ...

Времето денеска: Претпладне сончево, попладне дожд и грмежи

Променливо облачно со сончеви периоди. Попладне ќе има услови за локални краткотрајни врнежи oд дожд ...

Close