Иран забрани употреба на странски социјални мрежи во училиштата – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Иран забрани употреба на странски социјални мрежи во училиштата

Иранското Министерство за образование забрани употреба на странски социјални мрежи во училиштата.

Според локалните медиуми, училиштата за комуникација може да користат само „домашни социјални мрежи“.

Во Иран најпопуларна социјална мрежа е Телеграм. Лани таа апликација имала 40 милиони корисници од Исламската Република. Фејсбук и Твитер се блокирани во Иран, но може да им се пристапи преку Ви-Пи-Ен или „виртуелна приватна мрежа“.

Извор: МИА

Би те интересирало и

Умерен земјотрес во Турција, 13 лица повредени

Најмалку 13 лица се повредени во денешниот земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата ...

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат како ди- џеј Авичи, не покажале ...