Иран повика за дијалог меѓу Катар и соседите од Персискиот Залив – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Иран повика за дијалог меѓу Катар и соседите од Персискиот Залив

Иран ги повика денеска Катар и неговите соседи од Персискиот Залив на отворен дијалог за решавање на несогласувањата, откако Саудиска Арабија и нејзините сојзници објавија дека ги прекинуваат дипломатските односи со Доха.

– Надминување на разликите меѓу земјите во регионот, вклучувајќи ги сегашните проблеми меѓу Катар и трите соседи е можно единствено со политички и мирни средства и отворен дијалог меѓу заинтересираните страни – се вели во соопштението на портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Бахрам Гасеми.

Би те интересирало и

И Асанж го избриша својот профил на Фејсбук

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска на Твитер објави дека го избришал својот профил на ...

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...