ИСИС потврди дека лидерот Ал Багдади е мртов – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

ИСИС потврди дека лидерот Ал Багдади е мртов

Милитантите од терористичката организација ИСИС или позната како Исламска држава (ИД) објавија дека лидерот Абу Бакр ал Багдади, загинал, јави телевизијата „Сумарија“ повикувајќи се на локален извор во ирачката провинција Нинива, пренесува „Спутник“.

Милитантите од ИД објавија кратко соопштение во кое се зборува за смртта на нивниот лидер Абу Бакр ал Багдади, како и за „новиот калиф“.

Преземено од: Макфакс

Би те интересирало и

Речиси три четвртини од осудените за тероризам во САД се родени во странство

Речиси три четвртини од луѓето кои по 2001 година во САД се осудени за кривични ...

Неготино: Нови кривични пријави за раководството на Фабриката за кабли

Од некогашниот гигант за кабли во Неготино со скоро 1000 вработени денес останаа само празни ...