Истражување: Мобилните телефони предизвикуваат депресија кај децата – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Истражување: Мобилните телефони предизвикуваат депресија кај децата

Апаратите кои зрачат, како мобилните телефони, поттикнуваат депресија кај тинејџерите, утврдија јапонските експерти, а резултатите ги објавија во „Журнал за педијатрија и психологија“.

Тие анализираа дури 18.000 адолесценти и открија дека белата светлина од екранот на мобилниот телефон, посебно ако се користи во вечерните часови, доведува до несоница и други проблеми со спиењето, а тоа со време води во депресија.

Психијатрите го споредија менталното здравје на тинејџерите со квалитетот на сонот и навиките во користењето на технологијата. Новите резултатите само го потврдија минатогодишното истражување објавено во американскиот „Журнал за психијатриски истражувања“.

Покрај несоницата и депресивното однесување, адолесцентите поради зрачењето од екранот склони се и кон суицидно однесување.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

10 години помладо за само 10 минути

Малата промена во шминкањето и облекувањето може да направи чуда за вашиот изглед. Единствено што ...

На Клиниката за пулмологија за една минута ќе се вадат тумори на дишното стебло

  Неколкумина специјалисти на Клиниката за пулмологија во Скопје ќе отстрануваат тумори од белите дробови ...