И во Македонија се одбележува Денот на ретки болести

По повод одбележувањето на 28 февруари – Денот на ретки болести, здружението „Вилсон“ Македонија ќе ги презентира податоците од истражувањето коешто покажало дека пациентите со ретки болести се се уште невидливи пред законите на Македонија.

Од организацијата  велат дека во Македонија е неопходно усвојување на национална стратегија за ретки болести како основа за сите понатамошни заложби. Организацијата бара од надлежните да направат законски измени, кои ќе обезбедат овие лица непречено да го остварат своето основно право на здравје.

Би те интересирало и

В петок пресуда за Лазаров за „шамарите во Центар“: Груевски не го коментира признанието на вина од неговиот сопартиец

  Преседан се случи на денешното судско рочиште за насилството во општина Центар, кога четвртообвинетиот ...

Владата подготвена да ги избрише глобите за медиумите и да го зголеми буџетот за МРТ

Целта на Владата е да создаде простор и механизми со кои медиумите ќе можат да ...