Кавадарци: Градинката ветена 2013 година ќе „лови“ гласови за локалните избори во октомври – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Кавадарци: Градинката ветена 2013 година ќе „лови“ гласови за локалните избори во октомври

Новата градинка која се изгради во дворот на Здравствен дом Кавадарци, ќе биде пуштена во употреба на празникот на градот, 7 ми септември,вака на прес конференција порача градоначалникот Александар Панов,како одговор на препукувањата кои  во последните денови  ги имаат власта и опозицијата, кој треба да го изгради објектот.

фото: архива

-Општина Кавадарци со сопствени средства гради нова градинка од темел.

Во претходниот период во Ваташа реконструиравме објект со капацитет за педесттина деца,ова е со капацитет за над сто дечиња,нашиот план комплетно со опремувањерто да се стави  во функција и ресорното министерство и од 7 ми септември да започне со работа,рече Панов.

Панов реагира и на кратењето на одредени ставки на буџетот од страна на Министерството за финансии,како непродуктивни трошоци,па затоа повика да се размисли подобро,зашто со тоа би била доведена во прашање изградбата на планираната нова детска градинка, но на друга локација.

Во кампањата за локалните избори пред четири години на Панов токму како адут му беше новата градинка, кога во изборната програма најави нејзина изградба и кое му помогна да освои гласови од родителите.Најавуваше изградба и на градинки по селата. Сега, пред претстојните локални избори, се пушта реновиран објект,  а доаѓаат и нови ветувања за изградба на нова градинка.

Билјана Тошевски

Би те интересирало и

Се воведува државна награда за Денот на албанската азбука

Се воведува државна награда за Денот на албанската азбука – 22 ноември. Ова го предвидуваат ...

Прифатени измените на Изборниот законик, ќе се бира привремен состав на ДИК

Собранието денеска во продолжение на 46. седница го донесе Предлог на закон за изменување на ...