Како да знаете дека сте бремена?

Секоја жена е различна, па затоа кај секоја од нас раните знаци на бременоста можат различно да се манифестираат. Доколку правилно се информирате ќе можете полесно да ги протолкувате промените во вашето тело и да препознаете дали е време да го посетите вашиот гинеколог.

Промена на градите – Зголемување на градите и промена на бојата на брадавиците

prva

Гадење – Утрински мачнини, вртоглавици, повраќање и тахикардија

gadenje

Промена на температурата на телото – Зголемена телесна температура, до 38 целзиусови степени, две или три недели пред циклусот

temperatura

Исцрпеност – Чувство на исцрпеност, без разлика на тоа што имате редовен сон

iscrpenost

Запек – во комбинација со некој од останатите симптоми

zapek

Често мокрење – Честото мокрење често е симптом во вториот или третиот месец од бременоста, но во голем број случаи се јавува и порано

cesto-mokrenje-toalet

Болки во грбот и главата – комбинацијата од овие два симтпоми е најчестиот и најран знак на бременост

bolki-grb-vrat

Посакување и аверзија кон одредена храна – Овие симптоми може да траат низ целата бременост

jadenje-kolaci

Промена на расположението – Поради промената на хормоните се јавуваат чести промени на расположението, слично како во ПМС

pmsДодади коментар

Би те интересирало и

aleexandra-khefren-620x350

Jа продава својата невиност во утринска програма за 800.000 евра

Тинејџерката која на британската националната телевиијз објави дека ќе ја продаде својата невиност за 850 илјарди ...

dron-mami

Со дрон ја снимил жена му како го изневерува

Најлош момент за еден маж е да дознае дека жена му го изневерува. Мажов успеал ...

Close
×

Стадион на Канал77Додади коментар
Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh