Како да останете позитивни додека барате нова работа – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Како да останете позитивни додека барате нова работа

Не е тајна дека барањето работа е едно деморализирачко искуство.

Кога се обидувате да ги продадете своите вештини и акумулираното искуство на пазарот, кој е високо конкурентен, одбивањето е неизбежно.

Работодавачите треба да избираат меѓу многу кандидати кои бараат работа на конкурентниот пазар. Токму поради оваа причина, многу е важно да си ја задржите својата самодоверба и позитивна енергија.

Многу е важно вашето однесување кога барате работа, бидејќи дел од стратегијата всушност Ви е да најдете работа.

Ако пристапувате со скептицизам и негативни мисли и ако сте под стрес, тогаш резултатите ќе бидат слаби.
Ако барате работа додека сте невработени, тогаш е уште потешко да се задржи силата на духот кој го имате.

Експертите нудат стратегија која ќе Ви помогне да остаnете позитивни и концентрирани од ден во ден додека барате работа:

Вие всушност имате работа. Станувате наутро и почнувате да ги гледате огласите уште во 9 часот. Завршувате со пребарување по огласите на крајот на работниот ден – 17-18 часот.

Покрај тоа во текот на денот одвојувате време за појадок, ручек и вечера. Како и секој друг, користете ги часовите по работно време за одмор.

Вие не работите во текот на викендот. Единствената разлика во овој тип вработување е дека барате работа. Оваа стратегија е ефикасна, бидејќи посветувајќи цел работен ден набарање на ново работно место, вие на крајот на денот ќе се чувствувате задоволни од вложениот напор.

Применете ја и ќе почувствувате како вашето секојдневие е избалансирано.

Во најдобар случај стремете се да се храните здраво и да се задржите во добра физичка форма. Така ќе ја исфрлите и негативната енергија. Во исто време имајте и активен социјален живот. Така за кратко време ќе успеете да најдете нова работа.

Извор: еМагазин

Би те интересирало и

Почна Меѓународниот филмски фестивал во Берлин

Сo премиера на новиот анимиран филм на режисерот Вес Андерсон, „Островот на кучињата”, синоќа започна ...

Годишен попис на животни во Лондонската зоолошка градина

Вработените во Лондонската зоолошка градина изброиле околу 19.289 мали и големи животни при годинешниот „попис“. ...