Карењо-Буста му предаде на Надал – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Карењо-Буста му предаде на Надал

Рафаел Надал е првиот полуфиналист на Ролан Гарос, откако неговиот противник во четвртфиналето, Пабло Карењо-Буста, по 52 минути игра му го предаде мечот.

Двоткратниот освојувач на Ролан Гарос, првиот сет, во кој имаше дури седум брејкови, го доби со 6:2.

Во паузата помеѓу првиот и вториот сет Карењо-Буста побара медицинска помош, потоа го продолжи мечот, но при резултат 2:0 за Надал реши да се повлече.

Надал во полуфиналето ќе игра против победникот од мечот помеѓу бранителот на титулата, Новак Ѓоковиќ, и Австриецот Доминик Тим.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Ѓоковиќ започна со тренинзи

Некогаш најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го одбработил првиот тренинг по операцијата на лактот на ...

Ѓоковиќ го оперираше лактот, очекува комплетно закрепнување

Најдобриот српски тенисер и поранешен прв светски рекет, Новак Ѓоковиќ потврди дека бил под медицински ...