Карењо-Буста му предаде на Надал

Рафаел Надал е првиот полуфиналист на Ролан Гарос, откако неговиот противник во четвртфиналето, Пабло Карењо-Буста, по 52 минути игра му го предаде мечот.

Двоткратниот освојувач на Ролан Гарос, првиот сет, во кој имаше дури седум брејкови, го доби со 6:2.

Во паузата помеѓу првиот и вториот сет Карењо-Буста побара медицинска помош, потоа го продолжи мечот, но при резултат 2:0 за Надал реши да се повлече.

Надал во полуфиналето ќе игра против победникот од мечот помеѓу бранителот на титулата, Новак Ѓоковиќ, и Австриецот Доминик Тим.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Пад на ранкингот на македонските тенисери: Јотовски за четири, Ѓорческа за 27 места

Најдобрите македонски тенисери, Томислав Јотовски и Лина Ѓорческа бележат пад на новите ранг листи објавени ...