Каталонскиот парламент в четврток ќе ги разгледува идните чекори во врска со членот 155 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Каталонскиот парламент в четврток ќе ги разгледува идните чекори во врска со членот 155

Каталонскиот парламент ќе одржи пленарна седница в четврток претпладне, на која ќе донесе решение како ќе реагира на одлуката на шпанската Влада за преземање директно управување со областа – најави портпаролот на регионалната партиска коалиција „Заедно за ДА“.

Коалицијата планира да го обжали пред суд активирањето на членот 155 од Уставот на Шпанија, со кој им се одземаат овластувањата на регионалните власти и се создаваат услови за одржување нови избори.

Се очекува шпанскиот Сенат в петок да гласа за примена на членот 155 во врска со Каталонија.

Би те интересирало и

И Асанж го избриша својот профил на Фејсбук

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска на Твитер објави дека го избришал својот профил на ...

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...