Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија

Каталонскиот парламент со 70 гласа за и 10 гласа против изгласа независност од Шпанија. Сепак, пред гласањето откако опозициските пратеници ја напуштија парламентарната сала во знак на протест, по што пратениците што се залагаат за независност ги покрија нивните празни места со каталонски знамиња.

Шпанскиот Сенат, каде што Народната партија на премиерот Рахој има апсолутно мнозинство, ќе гласа за наредните чекори со кои ќе треба да се собори владата на Каталонија подоцна ова попладне. Ваквиот потег може да предизвика насилство, откако го притисна парламентот на бунтовничкиот регион да прогласи независност.

Во изјавата пред сенаторите претходно Рахој рече дека Шпанија мора да ја принуди Каталонија да го почитува шпанскиот устав. Денешната седница на Сенатот почна во 10.00 часот.

 

Би те интересирало и

Нападната турската Амбасада во Данска

Најмалку две лица денеска ја нападнаа турската Амбасада во Копенхаген со молотови коктели. Во нападот ...

Голема победа на Путин – уште шест години во Кремљ

Со големо мнозинство гласови добиени на вчерашните избори, актуелниот претседател на Руската Федерација Владимир Путин ...