Каталонските партии бараат декларација за независност – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Каталонските партии бараат декларација за независност

Каталонските партии кои се залагаат за независност поднесоа барање до регионалниот  парламент да прогласи Република Каталонија, но не е познато дали  за предлогот ќе се гласа на денешната седница.

Шпанскиот весник „Паис“ јавува дека  кон независноста е особено наклонета  Кандидатурата за национално единство (КУП), партија која е партнер во владата на Каталонија предводена од Карл Пудџемон. Оваа партија соопшти дека сака да се изгласа декларација за  независност и прогласувањето на Република Каталонија.

 

Преземено од: Макфакс

Би те интересирало и

Нападната турската Амбасада во Данска

Најмалку две лица денеска ја нападнаа турската Амбасада во Копенхаген со молотови коктели. Во нападот ...

Голема победа на Путин – уште шест години во Кремљ

Со големо мнозинство гласови добиени на вчерашните избори, актуелниот претседател на Руската Федерација Владимир Путин ...