Катар одговори на ултиматумот – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Катар одговори на ултиматумот

Катар им предложи на арапските држави намалено ниво на дипломатски односи со Ирак и затворање на арапската телевизија Ал Арабија (на ОАЕ) како одговор за ултиматумот поставен од Саудиска Арбаија, ОАЕ, Бахреин и Египет.

Катар ја исклучи можноста да ја затвори турската воена база на својата територија.

„Штом Катар треба да го намали нивото на дипломатски односи со Иран тоа треба да го сторат и другите арапски држави, а штом треба да ја затвори на своја територија телевизијата „Ал Џезира“, нека бидат затворени и други арапски канали како „Ал Арабија“ во ОАЕ“, се наведува во дел од одговорите објавени од катарски медиуми.

Одговорите на 13. барања на арапските држави за решавање на кризата со Персискиот залив, Доха ги дала со посредство на Кувајт.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Мун и Ким разговараа за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Јужнокорејскиот претседател и севернокорејскиот лидер, Мун Џае-ин и Ким Џонг-ун разговараа за денуклеаризација и мир ...

Долги затворски казни за новинари на Џумхуриет

15 новинари и уредници на турскиот весник се осудени на затворски казни, поради наводна терористичка ...