Катица Јанева на комеморација во чест на жртвите на мафијата – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Катица Јанева на комеморација во чест на жртвите на мафијата

janeva

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева придружувана од двајца обвинители, главниот истражител и нејзиниот шеф на Кабинет, денеска присуствуваше на комеморација во Палермо – соопштија од СЈО.

Комеморацијата е во организација на Фондацијата Франческа Фалконе и се одржува во чест на жртвите на Џовани Фалконе, Франческа Морвиљо, Паоло Борселино и сите полициски службеници и жртви на мафијата.

Во фокусот на комеморацијата е борбата против организираниот криминал и има за цел да собере реномирани италијански и странски академици и експерти, вклучително и највисоки државни функционери.

Би те интересирало и

Столтенберг: Решавањето на проблемот со името клучно за членството во НАТО

По обраќањето во Собранието и неколкуте средби со министри и политички лидери, генералниот секретар на ...

Столтенберг: Има место за уште знамиња пред седиштето на НАТО

Петнаесетина минути траеше денешното обраќање на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Собранието, од ...